«2024 թվականին, բուժառուներին ծառայությունների մատուցման խնդիրներն ուսումնասիրելուց հետո, 10 դեպքում բարձրացվել է բժիշկների մասնագիտական պատասխանատվության հարցը»։ Այս մասին ասվում է Բժշկական և դեղագործական գործունեությունը կարգավորող պետական գործակալության զեկույցում։
Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, անցյալ տարի Կարգավորող գործակալությունը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ ձեռնարկատերերի գործունեությունը ստուգելու 399 դեպքի առթիվ՝ բուժհաստատություններում պացիենտներին բժշկական ծառայություններ մատուցելու հարցերն ուսումնասիրելու նպատակով։
399 դեպքից պացիենտների բժշկական ծառայությունների մատուցման հարցը դիտարկվել է 48 դեպքում։ Դրանցից 29-ի դեպքում խախտումներ չեն արձանագրվել. Հայտնաբերված խախտումներով բուժհաստատության/բուժանձնակազմի նկատմամբ 8 դեպքի առթիվ կազմվել է վարչական իրավախախտման արձանագրություն։ Հայտնաբերված խախտումների պատճառով 10 դեպքի առթիվ Մասնագիտական զարգացման խորհրդի քննարկմանն է դրվել բժիշկների մասնագիտական պատասխանատվության հարցը։ 1 դեպքի առթիվ հաղորդում է ուղարկվել Վրաստանի դատախազություն՝ իր իրավասության շրջանակներում հակազդելու նպատակով։
349 դեպքում հանձնաժողովն ավարտել է հարցի ուսումնասիրությունը բուժհաստատություններում, և այս ոլորտի մասնագետների կողմից իրականացվում են կլինիկական գնահատումներ։ 2 դեպքում ստուգումը շարունակում է տեղում»,- նշվում է զեկույցում։
Միևնույն ժամանակ, ըստ գործակալության տեղեկությունների, Կարգավորող մարմնի դիմումների հիման վրա, դատարանների կողմից տրված որոշումների համաձայն՝ բոլոր դեպքերում իրականացվել է հակազդում։