Հուլիսի 1-ից բոլոր հանրակրթական դպրոցների ուսուցիչների աշխատավարձը կբարձրանա միջինը 500 լարիով,- այս մասին այսօր խորհրդարանում հայտարարել է Վրաստանի կրթության նախարար Գիորգի Ամիլախվարին։
Խորհրդարանում ելույթի ժամանակ նախարարը խոսել է նաև հանրակրթության ազգային նպատակների նոր փաստաթղթի մասին։
«Լայնածավալ քննարկումներով և դպրոցական համայնքի անդամների ակտիվ ներգրավվածությամբ 2004 թվականից ի վեր առաջին անգամ հաստատվեց հանրակրթության ազգային նպատակների նոր փաստաթուղթ, որտեղ հիմնական շեշտը դրվեց հայրենասիրության ձևավորմանն ու ամրապնդմանը, ազգային ոգի, ազգային ինքնություն, պետական մտածողություն, հարգանք ընտանիքի ինստիտուտի նկատմամբ, ընդհանուր և համամարդկային արժեքներ ուսանողների մեջ»,- ասել է Ամիլախվարին։
Բացի այդ, Գիորգի Ամիլախվարիի որոշմամբ սկսվել է հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ինքնավարության ամրապնդումը, ինչը նշանակում է ավելի շատ ակադեմիական ազատություն տալ դպրոցներին։
ԿԳ նախարարի տեղեկություններով՝ 20 հանրակրթական դպրոցներում մեկնարկում է մասնագիտական ծրագրերի իրականացումը, որտեղ ավարտական դասարանի աշակերտները հնարավորություն կունենան դպրոցում յուրացնել իրենց ցանկալի մասնագիտությունը։