• Աշխատանք վրացական ընկերության հետ աշխատանքային պայմանագրով,
• Ինքնազբաղվածություն (ծառայություններ, պայմանագրեր, ենթակապալներ),
• Ձեռնարկատիրական գործունեություն անհատ ձեռնարկատիրոջ միջոցով,
• Հեռավար աշխատանք վրացական ընկերության համար, եթե աշխատանքային հարաբերությունները Վրաստանի միջոցով են:
Ի՞նչ է պետք օրինական աշխատելու համար։
Օտարերկրյա քաղաքացիները կկարողանա աշխատել Վրաստանում միայն այն դեպքում, եթե միաժամանակ բավարարեն ներքոհիշյալ երեք պայմանները՝
1. Ունենալ աշխատանքային պայմանագիր վրացական գործատուի հետ (կամ ծառայությունների պայմանագիր/անհատ ձեռնարկատիրոջ կարգավիճակ՝ ինքնազբաղված անձանց համար):
2. Ստացել են աշխատանքի թույլտվություն:
3. Ստացել են համապատասխան վիզա կամ բնակության թույլտվություն:
• Ունեն D1 աշխատանքային վիզա,
• կամ աշխատանքի համար ժամանակավոր բնակության թույլտվություն (ներառյալ առանձին ժամանակավոր բնակության թույլտվություն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետների համար),
• կամ օրենքով նախատեսված այլ բնակության թույլտվություն։
Ո՞րն է աշխատանքի թույլտվություն ստանալու ընթացակարգը։
Աշխատանքային թույլտվությունը տրամադրվում է Վրաստանի օկուպացված տարածքներից տեղահանված անձանց, աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից՝ աշխատանքային միգրանտի հետ աշխատանքային պայմանագիր կնքելուց հետո՝ համապատասխան դիմումի ներկայացման դեպքում։
Ո՞վ կարող է ներկայացնել դիմում։
• Գործատուն, եթե միգրանտ աշխատողը վարձու աշխատող է,
• Օտարերկրացին, եթե ինքնազբաղ է/միանձնյա ձեռնարկատեր է։
Վերանայման ժամկետը մինչև 30 օր է։
Դիմումի վերանայման համար պետական ​​տուրքը մինչև 500 լարի է: Վճարը գանձվում է վերանայման համար, այլ ոչ թե «արդյունքի»: Սա նշանակում է, որ վճարում կարող է պահանջվել նույնիսկ դիմումի մերժման դեպքում:
Ի՞նչ պետք է անեն նրանք, ովքեր արդեն աշխատում են։
Այն օտարերկրյա քաղաքացիները, ովքեր արդեն աշխատանքային հարաբերությունների մեջ են տեղական գործատուի հետ և գրանցված են նախարարության էլեկտրոնային տվյալների բազայում 2026 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ (Labourmigration.moh.gov.ge), պետք է ստանան աշխատանքի թույլտվություն և համապատասխան բնակության թույլտվություն ոչ ուշ, քան 2027 թվականի հունվարի 1-ը։
Օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի մարտի 1-ին, սակայն ճշգրիտ ընթացակարգերը, փաստաթղթերի ցանկը և ներկայացման վերջնաժամկետները դեռ պետք է հաստատվեն կառավարության կողմից։
Օրենքի փոփոխությունների վերաբերյալ BDO Legal-ի տեղեկատվական ուղեցույցը, որը ներառում է իրավական պահանջները, ընթացակարգերը, գործատուի պարտականությունները և փոփոխություններից բխող խնդիրները, կարող եք գտնել bm.ge կայքում։