Ռուսական T-Bank-ը (նախկին Tinkoff- խմբ.) հաճախորդներին առաջարկում է գումար փոխանցել Վրաստան: Ռուսաստանի մի շարք քարտատերեր այս առաջարկը ստացել են էլեկտրոնային փոստով, որտեղ նշվել է, որ գործարքը կարող է իրականացվել Վրաստանի քարտի համարով, – գրում է Paper Kartuli-ն։
Բանկի աջակցությունը բացատրել է, որ փոխանցումը կարելի է կատարել վրացական ցանկացած բանկի, բայց միայն VISA քարտերով։ Դեպի Վրաստան փոխանցման արժույթը կարող է լինել ցանկացած՝ սկսած 50 ռուբլուց (1,65 լարի): Փոխանցման առավելագույն գումարը կազմում է 50 000 (ավելի քան 1647 լարի): Փոխանցում կատարելու համար անհրաժեշտ է իմանալ քարտի համարը և ստացողի ազգանունը, անունը և հայրանունը:
Որոշ քաղաքացիներ գրում են, որ փոխանցման փոխարժեքը անբարենպաստ է, և կա նաև ռիսկ, որ «Ռուսաստանի Դաշնությունն այն կներկայացնի արտասահմանյան հաշիվների համար»։ Համաձայն Ռուսաստանի օրենքների՝ քաղաքացիները պարտավոր են հարկային ծառայությանը ծանուցել օտարերկրյա հաշիվների բացման մասին և զեկուցել դրանց միջոցով միջոցների շարժի մասին:
Մինչդեռ 2023 թվականի ապրիլին վրացական TBC բանկը նախազգուշացրել էր Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հետ կապված գործարքների պատճառով հաշիվների փակման հնարավորության մասին։
Իսկ 2022 թվականի դեկտեմբերին Ռուսաստանի տասնյակ քաղաքացիներ Վրաստանի բանկից հաղորդագրություններ ստացան «բանկի ներքին քաղաքականության» պատճառով իրենց հաշիվները արգելափակելու մասին։ Գումարը հանելու համար հաճախորդներին տրվել է 5 աշխատանքային օր: Արգելափակվել են նաև վրացիների և ուկրաինացիների հաշիվները, սակայն նման դեպքերն ավելի քիչ են եղել։
Նշենք, որ 2023 թվականի փետրվարին Tinkoff Bank-ը հայտնվել է ԵՄ պատժամիջոցների 10-րդ փաթեթի տակ։ Մեկ ամիս անց բանկը կասեցրել է արտարժույթի փոխանցումները վրացական բանկերին։ 2024 թվականի փետրվարին հնարավոր է դարձել վրացական քարտերին գումար փոխանցել Sber-ի միջոցով, որը նույնպես պատժամիջոցների տակ է։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականին T-Bank-ը փոխել է սեփականատերերը՝ այն դադարեց լինել բիզնեսմեն Օլեգ Տինկովի հետ կապված ապրանքանիշ (հայտարարվել է Ռուսաստանում օտարերկրյա գործակալ-խմբ.): Ընկերությունը ցանկանում էր «հեռանալ ծանոթությունից, որը նախկինում եղել է միտում և փոխարինել այն ավելի հակիրճ և ժամանակակից բանով»: