Վրաստանում միկրոֆինանսական կազմակերպությունների կողմից մեկ վարկառուի տրամադրած վարկային սահմանաչափը 100 հազար լարիից կհասցվի 200 հազար լարիի։
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հանձնաժողովն առաջին ընթերցմամբ արդեն քննարկել և աջակցել է «Միկրոֆինանսավորող կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելուն։
Վրաստանի Ազգային բանկը կանոնակարգով լիազորված կլինի միկրոֆինանսական կազմակերպությունների համար միկրովարկերի լրացուցիչ պահանջներ սահմանելու համար, – ասել է էկոնոմիկայի փոխնախարար Վախթանգ Ցինցաձեն։
Այս օրինագծին զուգահեռ Ազգային բանկը հանդես է եկել առաջարկությամբ՝ նվազեցնելու տոկոսադրույքները վերաֆինանսավորման և վարկառուների՝ այլ բանկին փոխանցման ժամանակ։
Այս օրինագծին զուգահեռ Ազգային բանկը հանդես է եկել առաջարկությամբ՝ նվազեցնելու տոկոսադրույքները վերաֆինանսավորման և վարկառուների՝ այլ բանկին փոխանցման ժամանակ։ Փաստաթղթի համաձայն՝ ֆիզիկական անձանց համար մինչև 2 մլն լարի ընդհանուր վարկի գումարի և մի ֆինանսական հաստատությունից մյուսը փոխանցելու համար բանկի կողմից գանձվող կանխավճարի առավելագույն չափը ներկայիս 2%-ից իջեցվել է մինչև 0,5%: