Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարությունը սահմանել է 2025-2026 ուսումնական տարվա հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների գրանցման պայմանները։ 2025 թվականից սկսած մինչև դեկտեմբերի 31-ը 6 տարեկանը լրացած երեխաները ցանկության դեպքում կարող են գրանցվել առաջին դասարանում։
Առաջին դասարանցիների գրանցման ժամկետները
I փուլ. Գրանցման առաջին փուլում՝ 2025 թվականի մարտի 10-ից մինչև մարտի 21-ը, դպրոցներում կգրանցվեն կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաները։
Այս փուլում գրանցման ենթակա երեխաների ծնողները պետք է դիմեն նախընտրելի հանրակրթական դպրոց։ Դպրոցի տնօրինությունը երեխային կգրանցի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում (EMIS): Կրթության առանձնահատուկ կարիքը հաստատելու համար ծնողը դպրոցում լրացնում է համապատասխան դիմում-հայտը, որից հետո բազմամասնագիտական թիմը կգնահատի երեխային և կորոշի նրա կրթական կարիքը։ Կրթության առանձնահատուկ կարիքների հաստատման դեպքում դպրոցը համապատասխան փաստաթղթերի հիման վրա կապահովի աշակերտի ընդգրկումը։ Առաջին փուլում գրանցված երեխաների համար փաստաթղթերի ներկայացման և ընդունելության ժամկետը 2025 թվականի մարտի 24-ից մինչև ապրիլի 30-ն է։
Երեխան կարող է համարվել կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող աշակերտ, եթե ունի՝ ա) ֆիզիկական հաշմանդամություն, բ) մտավոր զարգացման խախտում, գ) սովորելու կարողության խախտում, դ) զգայական զարգացման (լսողության և (կամ) տեսողության) խախտում, ե) խոսքի զարգացման խանգարում, զ) վարքային և հուզական խանգարում, է) երկարատև հոսպիտալացման անհրաժեշտություն, ը) սոցիալական գործոններով պայմանավորված ուսուցման դժվարություններ, ինչի պատճառով նա չի կարողանում հաղթահարել ազգային ուսումնական պլանի պահանջները, թ) աուտիզմի սպեկտոր:
Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք չունեցող երեխաները հնարավորություն կունենան գրանցվել հաջորդ փուլերում։
II փուլ. Գրանցումը հնարավոր կլինի մայիսի 2-ից մինչև մայիսի 20-ը, և դպրոցում կգրանցվեն այն երեխաները, որոնց քույրերն ու եղբայրները սովորում են նախընտրելի դպրոցում, ծնողը/խնամակալը նախընտրելի հանրակրթական դպրոցի աշխատակից է, ընտանիքի երկու և ավելի երեխաներ միաժամանակ ընդունվում են առաջին դասարան, ապա երկրորդ փուլում հաշվառումը կատարվում է հանրակրթական դպրոցներում՝ ծնողի/օրինական ներկայացուցչի կողմից ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացմամբ։ Գրանցումն ապահովում է հանրակրթական դպրոցը։
III փուլ. Ընդհանուր գրանցումը կմեկնարկի մայիսի 22-ից և կշարունակվի մինչև հունիսի 17-ը։
Գրանցումը կկատարվի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի՝ register.emis.ge պաշտոնական կայքում։ Գրանցումն իրականացվում է ծնողի/օրինական խնամակալի կողմից: Էլեկտրոնային եղանակով գրանցված աշակերտին ընդունելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացումը կիրականացվի հունիսի 18-ից մինչև հունիսի 27-ը ներառյալ։ Նշված ժամկետում փաստաթղթերը չներկայացնելու դեպքում գրանցումն ինքնաբերաբար կչեղարկվի։
IV փուլ. Գրանցումը կիրականացվի դպրոցներում հունիսի 30-ից մինչև հուլիսի 15-ը:
Այս փուլում այն աշակերտները, ովքեր չեն գրանցվել I, II և III փուլերում, կամ ովքեր ցանկանում են փոխել գրանցումը, կգրանցվեն ազատ մնացած կամ նախորդ փուլերում ազատված տեղերում։