Վրաստանի Տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարարության ճանապարհային վարչությունից հայտնում են, որ երկրի տարածքում մի քանի օր ինտենսիվ ձյան պատճառով մոբիլիզացվել է հատուկ տեխնիկա՝ միջազգային մայրուղիներն ու ներքին ճանապարհները մաքրելու համար, ճանապարհների ինտենսիվ ասֆալտապատում և տեխնիկական աղով է տարածվում։
Ճանապարհային վարչությունից հայտնում են, որ ձնահոսքի վտանգի, առատ ձյան և օդերևութաբանական բարդ պայմանների պատճառով ճանապարհների առանձին հատվածներում սահմանվել են երթևեկության հատուկ ռեժիմներ։
«Առատ ձյան և ցածր ջերմաստիճանի պատճառով Թբիլիսի-Սենակի-Լեսելիձե ավտոճանապարհի հետևյալ հատվածներով սահմանափակված է կցորդների և կիսակցորդների շարժը՝ 42-կմ180, Սենխեր-Սաչխերե-Չիատուրա-Լեսելիտրի մայրուղի, Գոմի-Սաչխերե-Լեսելիձե մայրուղի: Փոթի-Սարպի ավտոճանապարհի կմ48-կմ119 հատվածը, Խաշուրի-Ախալցխա-Վալե ավտոճանապարհը, Քութաիսի-Տկիբուլի-Ամբրոլաուրի ավտոճանապարհը կմ39-կմ62 և Սաչկալիուդ և Սաչալիուդ ավտոճանապարհը և Զ. Զուգդիդի-Ջվարի-Մեստիա-Լասդիլի ավտոճանապարհի կմ30-կմ184 հատվածում։
Առատ ձյան պատճառով թույլատրվում է միայն արտաճանապարհային տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը հետևյալ հատվածներում՝ Գոմի-Սաչխերե-Չիաթուրա-Զեստաֆոնի ավտոճանապարհի կմ68-կմ106, Քութայիսի-Ծկալտուբո-Ցագերի-Լենտեխի-Լենտեխի-Ախալցիխե մայրուղի կմ86-կմ106, Ձիրուլա-Խարագաուլի-Մոլիթի-Պոնա-Չումաթելեթի և Զեստաֆոնի-Կիցխի-Խարագաուլի ավտոճանապարհները, որտեղ թեթև տրանսպորտային միջոցների երթևեկությունը թույլատրվում է միայն հակասողանքային շղթաներով:
Սաստիկ ձյան, մերկասառույցի, ձնահոսքի և բարդ օդերևութաբանական պայմանների պատճառով, ժամանակավորապես սահմանափակ է բոլոր տեսակի ճանապարհային երթևեկությունը՝ Կոդա-Պարծխիսի-Մանգլիսի-Ծալկա-Նինոծմինդա ավտոճանապարհի կմ94-կմ110, Նիչբիսի-Դիդի-կմ2-Դիդիգ ճանապարհի 2-րդ հատվածում: Ջվարի-Մեստիա-Լասդիլի ավտոճանապարհը կմ185-կմ192 և Քութայիսի-Ծկալտուբո-Ցագերի-Լենտեխի-Լասդիլի ավտոճանապարհի կմ125-կմ151 հատվածում: Միջազգային նշանակության Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի Գուդաուրի-Կոբի հատվածում վերականգնվել է կցորդների և կիսակցորդների շարժը, բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժն ազատ է։
Ճանապարհների վարչությունը շարունակում է միջազգային և ներքին նշանակության ճանապարհների շարունակական մաքրման աշխատանքները։ Հաշվի առնելով, որ առատ ձյունը հանրապետությունում շարունակվում է, խնդրում ենք զերծ մնալ ճանապարհորդություններից, եթե խիստ անհրաժեշտություն չկա: Բացի այդ, խնդրում ենք երթևեկել խնամված, սեզոնին համապատասխան անվադողերով մեքենայով և պահպանել ճանապարհային երթեւեկության կանոնները»,- ասված է տեղեկատվության մեջ։