Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի քաղաքապետարանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկատվություն է տարածում հատուկ սոցիալական կարգավիճակ ունեցող ուսանողների բարձրագույն և մասնագիտական կրթության համաֆինանսավորման մասին։ Նշենք, որ որոշ փոփոխություններ են կատարվել Ախալքալաքի քաղաքապետարանի 2025 թվականի սոցիալական փաթեթում։ Մասնավորապես, ուսանողների ֆինանսավորման մասով ավելացվել է համաֆինանսավորման առավելագույն չափը։
Ֆինանսավորումը պետք է տրամադրվի միայն հավատարմագրված բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին (բակալավրիատի և այսպես կոչված «1+4» ծրագրի համար) և հավատարմագրված քոլեջներին ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ արտերկրում։ Ախալքալաքի քաղաքապետարանի որոշմամբ փոփոխություն է կատարվել 2025 թվականին ուսանողների կրթության ֆինանսավորման կանոններում։ Բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսանողների ուսման վարձը կֆինանսավորվի տեղական բյուջեից 50%-ով։
Սոցիալական փաթեթի բոլոր փոփոխությունների մասին կարդացեք հետևյալ նյութում.
Փոփոխություններ Ախալքալաքի քաղաքապետարանի սոցիալական փաթեթում
Ուսման ֆինանսավորումը կսահմանվի մեկ ուսանողի համար մինչև 1125 (հազար հարյուր քսանհինգ) լարիի չափով, որը չի գերազանցում տարեկան ուսման վարձի 50%-ը:
Միանվագ օգնություն (օրացուցային տարին մեկ անգամ, մեկ ուսումնական տարվա համար) կտրամադրվի այն ուսանողին (մինչև 27 տարեկան), ով չի օգտվում պետական այլ ծրագրից, չի ստացել պետական դրամաշնորհ և համապատասխանում է հետևյալ չափանիշներից որևէ մեկին.