«Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը գրել է Վրաստանի նախագահին՝ հուլիսի 18-ին ժամը 12:00-ից խորհրդարանի արտահերթ նիստ գումարելու համար»,- հայտնում է Վրաստանի նախագահի վարչակազմը։
Վրաստանի նախագահն այսօր հրամանագիր է ստորագրել խորհրդարանի արտահերթ նիստ գումարելու մասին։
Նախագահը կոչ է անում խորհրդարանին քննարկել և քվեարկել 2024 թվականի մայիսի 24-ին Նախագահի կողմից խորհրդարան ներկայացված Ազգային բանկի կառավարման խորհրդի անդամների թեկնածությունը, ինչպես նաև արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված հնարավոր հարցերը, որպեսզի գործընթացը՝ Ազգային բանկի խորհրդի նշանակումն այլևս չհետաձգվի։
Վրաստանի նախագահն իր լիազորությունների շրջանակներում սահուն և թափանցիկ անցկացրել է Ազգային բանկի խորհրդի անդամների թեկնածուների ընտրության գործընթացը և 2024 թվականի մայիսի 24-ին Վրաստանի խորհրդարանին է ներկայացրել բարձր որակավորում ունեցող թեկնածուին, սակայն մինչ այժմ ներկայացված թեկնածուի թեկնածության քննարկումը խորհրդարանում չի սկսվել։
Ազգային բանկի խորհրդի անդամների թեկնածուների ընտրության փուլում Վրաստանի նախագահի վարչակազմը պաշտոնապես դիմել է Վրաստանի խորհրդարանին՝ խնդրանքով ներգրավել խորհրդարանական ներկայացուցչի՝ ընտրող հանձնաժողովի աշխատանքը վերահսկելու համար: Խորհրդարանը չի ընդունել այս առաջարկը։