նորություններ 21 Փետրվարի, 2026 • Հունվարին ներքին արտահանումն աճել է 68.1 տոկոսով
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2026 թվականի հունվարին Վրաստանից ապրանքների արտահանման ծավալը (բացառությամբ չհայտարարագրված արտահանման) կազմել է 480.4 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 19.0 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ։
Տեղական արտահանումը, բացառությամբ վերաարտահանման, կազմում է ընդհանուր արտահանման 65.1 տոկոսը։ Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 68.1 տոկոսով և կազմել 312.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար։
Գործակալության զեկույցի համաձայն՝ 2026 թվականի հունվարին Վրաստանի ներքին արտահանման ընդհանուր ծավալում տասը խոշորագույն երկրների բաժինը կազմել է 74.5 տոկոս։ Այս առումով, արտահանման խոշորագույն գործընկերներն են՝ Չինաստանը՝ 64.2 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, Թուրքիան՝ 49.3 միլիոն ԱՄՆ դոլարով և Ռուսաստանը՝ 34.8 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։
Բացի այդ, 2026 թվականի հունվարին ներքին արտահանման տասը առաջատարները կազմել են նավթը և նավթամթերքը՝ 56.2 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, այս ապրանքախմբի մասնաբաժինը կազմում է ընդհանուր ներքին արտահանման 18.0 տոկոսը: Երկրորդ տեղում են թանկարժեք մետաղների հանքաքարերը և խտանյութերը՝ 51.0 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, իսկ երրորդ տեղում՝ պղնձի հանքաքարերը և խտանյութերը՝ 24.0 միլիոն ԱՄՆ դոլարով: