նորություններ 21 Փետրվարի, 2026 • Վրաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հունվարին նվազել է
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2026 թվականի հունվարին Վրաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը ապրանքների գծով (բացառությամբ չհայտարարագրված առևտրի) կազմել է 1,609.9 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 23.6 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Դրանից, արտահանումը կազմել է 480.4 միլիոն ԱՄՆ դոլար կամ 19.0 տոկոս աճ, իսկ ներմուծումը՝ 1,129.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչը 33.7 տոկոսով նվազում է։ Վրաստանի բացասական առևտրային հաշվեկշիռը 2026 թվականի հունվարին կազմել է 649.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որը կազմում է արտաքին առևտրի շրջանառության 40.3 տոկոսը։
Բացի այդ, գործակալության զեկույցի համաձայն՝ 2026 թվականի հունվարին տասը խոշորագույն առևտրային գործընկեր երկրների բաժինը Վրաստանի արտաքին առևտրի ընդհանուր շրջանառության մեջ կազմել է 67.9 տոկոս։ Երկրի խոշորագույն առևտրային գործընկերներն են Թուրքիան՝ 247.1 միլիոն ԱՄՆ դոլարով, Չինաստանը՝ 223.3 միլիոն ԱՄՆ դոլարով և Ռուսաստանը՝ 195.4 միլիոն ԱՄՆ դոլարով։