նորություններ 20 Փետրվարի, 2026 • Վրաստանն ու Հայաստանը համաձայնել են արագացնել առևտրային, ներդրումային և գործարար կապերը
Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Քվրիվիշվիլին հանդիպում է ունեցել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի հետ։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Մարիամ Քվրիվիշվիլիի Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում։ Կողմերը քննարկել են երկրների միջև տնտեսական համագործակցության լայն շրջանակ։
Ինչպես նշել է Մարիամ Քվրիվիշվիլին, Հայաստանը Վրաստանի համար կարևոր առևտրատնտեսական գործընկեր է, սակայն դեռևս մեծ ներուժ և ռեսուրսներ կան երկրների միջև այս առումով համագործակցության հետագա զարգացման համար, այդ թվում՝ ներդրումների ուղղությամբ։
«Ես շատ արդյունավետ հանդիպում ունեցա իմ գործընկերոջ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի հետ։ Մեր հարաբերությունները մեր հարևան Հայաստանի հետ առանձնահատուկ են, և, իհարկե, այսօրվա հանդիպումն օգտագործեցինք քննարկելու, թե ինչպես կարելի է ամրապնդել մեր երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները։ Մենք վստահ ենք, որ այսօրվա հանդիպումը ևս մեկ շատ կարևոր հիմք կհանդիսանա երկրների միջև տնտեսական կապերի, ինչպես նաև մարդկանց միջև կապերի խորացման համար։ Մոտ ապագայում մենք կունենանք բավականին նշանակալի, շոշափելի արդյունքներ, որոնք կապահովեն երկու երկրների տնտեսական աճը, կներգրավեն ներդրումներ և կամրապնդեն մարդկանց միջև կապերը», – ասաց էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարը։
Հանդիպման ժամանակ ընդգծվեց երկու երկրների գործարար շրջանակների մերձեցման կարևորությունը։ Կողմերը համաձայնեցին նպաստել ավելի շատ B2B հանդիպումների, առևտրային առաքելությունների և գործարար ֆորումների կազմակերպմանը՝ մասնավոր հատվածների միջև հաղորդակցության ընդլայնումն ապահովելու համար։
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների էկոնոմիկայի նախարարները ընդգծեցին, որ վերջին տարիներին Վրաստանի և ՀՀ-ի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները կայուն զարգացում են ապրել։ Հայաստանը ավանդաբար Վրաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից մեկն է. 2025 թվականի տվյալներով, առևտրաշրջանառության առումով Հայաստանը զբաղեցնում էր 9-րդ տեղը, իսկ արտահանման առումով՝ 5-րդ տեղը։ Մարիամ Քվրիվիշվիլին կենտրոնացավ երկրների միջև համագործակցության խորացման վրա՝ նոր և ավանդական արտահանման ապրանքների առումով։
Նախարարների հանդիպման ժամանակ շեշտը դրվեց զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության խորացման վրա, ինչպես նաև քննարկվեց երկրների միջև օդային երթևեկության ակտիվացման կարևորությունը։
«Հանդիպման ընթացքում հատուկ շեշտադրում կատարվեց առևտրի հարցին՝ ինչպես արտահանել վրացական ապրանքները Վրաստանից, այդ թվում՝ Հայաստան։ Մենք խոսեցինք զբոսաշրջության ոլորտում սերտ համագործակցության, ինչպես նաև երկու երկրների համար հատուկ կարևորություն ունեցող այլ ոլորտների մասին», – ասաց Մարիամ Քվրիվիշվիլին։
Էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարի գլխավորած վրացական պատվիրակության կազմում են նաև փոխնախարարներ Գենադի Արվելաձեն և Թամար Իոսելիանին։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի հետ հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեն։
Տեղեկատվությունը հրապարակել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունը։