Վերջին երկու-երեք ամիսների ընթացքում «Վրաստանի միացյալ ջրամատակարարման ընկերություն» ՍՊԸ-ն Ախալքալաքում իրականացնում է ջրամատակարարման ստուգումներ բիզնես բաժանորդների համար, որը իրականացվում է ամբողջ Վրաստանում։ Ախալքալաքում այս գործընթացը հարցերի և դժգոհության ալիք է առաջացրել բիզնեսի ներկայացուցիչների շրջանում։ Jnews-ը հարցումներ է ուղարկել ընկերությանը։ Ահա ընկերության պատասխանները այդ հարցերից մի քանիսին։
Ո՞ր միացում է համարվում անօրինական:
«Վրաստանի էներգետիկայի և ջրամատակարարման կարգավորման ազգային հանձնաժողովի 2008 թվականի նոյեմբերի 26-ի «Խմելու ջրի մատակարարման և սպառման կանոնների հաստատման մասին» թիվ 32 որոշման համաձայն՝ խմելու ջրի անօրինական սպառումը նշանակում է սարքերի կամ խողովակաշարերի անօրինական միացում խմելու ջրի մատակարարման համակարգին, ընդհատված խմելու ջրի մատակարարման անօրինական վերականգնում, խմելու ջրի հաշվիչի կապարակնիքների դիտավորյալ վնասում (հաշվառման ճշգրտության խախտման դեպքում), խմելու ջրի հաշվիչի թվային ցուցմունքի կեղծում, խմելու ջրի գողություն, այդ թվում՝ խմելու ջրի անօրինական սպառում՝ շրջանցելով կամ առանց խմելու ջրի հաշվիչի (հաշվառման համակարգի)։ ինչպես նաև հրդեհաշիջման ջրամատակարարման համակարգից և դրա բաղադրիչ ցանցից, սարքերից և(կամ) այլ տարրերից խմելու ջրի չարտոնված օգտագործումը ոչ հրդեհաշիջման նպատակներով»։
Արդյո՞ք ստուգումները շարունակական բնույթ են կրում:
«Ընկերության սպասարկման տարածքում անցկացվում են կենցաղային և ոչ կենցաղային բաժանորդների կանոնավոր ստուգումներ։ Համապատասխանաբար, նշված ընթացակարգերը փուլ առ փուլ կիրականացվեն նաև Ախալքալաք քաղաքում»։
Ի՞նչ պատժամիջոցներ են նախատեսված ջրամատակարարման անօրինական միացումների դեպքում:
«Խմելու ջրի օգտագործման կանոնները, կոյուղու ցանցը (ներառյալ խմելու ջրի անօրինական օգտագործումը/կոյուղու ցանցի անօրինական օգտագործումը և դրանց կանխարգելման միջոցները), ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից ձեռնարկվելիք գործողությունները, դրանց հետ կապված հարցերը և պատասխանատվության միջոցառումները կարգավորվում են Վրաստանի էներգետիկայի և ջրամատակարարման կարգավորման ազգային հանձնաժողովի 2008 թվականի նոյեմբերի 26-ի «Խմելու ջրի մատակարարման և սպառման կանոնները հաստատելու մասին» Թիվ 32 որոշմամբ և «Վրաստանի վարչական իրավախախտումների» մասին օրենսգրքով»։
Արդյո՞ք նախատեսվում է Ախալքալաքում ջրամատակարարման և կոյուղու համակարգերի վերականգնման ծրագրեր:
«Այս փուլում Ախալքալաքի ջրամատակարարման համակարգի վերականգնման նախագիծը պատրաստ է, և դրա իրականացման համար միջոցներ են փնտրվում»։
Ախալքալաքում կան փողոցներ, որոնք միացված չեն ջրամատակարարման և կոյուղու համակարգին։ Ի՞նչ միջոցառումներ է ձեռնարկում ընկերությունն այդ փողոցների բնակիչներին ջրամատակարարման ընդհանուր ցանցին միացնելու համար։
«Ընկերության ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգին միացումն իրականացվում է Վրաստանի էներգետիկայի և ջրամատակարարման ազգային կարգավորման հանձնաժողովի 2008 թվականի նոյեմբերի 26-ի Թիվ 32 որոշման համաձայն՝ «Խմելու ջրի մատակարարման և սպառման կանոնները հաստատելու մասին», շահագրգիռ կողմի կողմից ջրամատակարարման համակարգին նոր սպառողի միացման վերաբերյալ լրացված դիմումի ձևը ներկայացնելուց հետո, որը հաստատվել է Վրաստանի էներգետիկայի և ջրամատակարարման ազգային կարգավորման հանձնաժողովի 2022 թվականի սեպտեմբերի 29-ի Թիվ 43/3 որոշմամբ՝ «Նոր օգտագործողի ջրամատակարարման համակարգին միացման վերաբերյալ դիմումի ձևը հաստատելու մասին»: Այս կանոններին համապատասխան դիմումը ներկայացնելուց հետո, ընկերությունը, Վրաստանի օրենսդրության համաձայն, կիրականացնի ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգին միանալու համար անհրաժեշտ միջոցառումները»։
Ախալքալաքում ջրի ճնշումը նվազում է ամռանը և ձմռանը, հատկապես բարձրահարկ շենքերում: Ի՞նչ է անում ընկերությունն այս խնդիրը լուծելու համար:
«Ախալքալաքի ջրամատակարարումը գործում է սահմանված ռեժիմով և հասանելի ճնշմամբ։ Սակայն, ձմռանը և ամռանը բնակիչների կողմից խմելու ջրի անպատշաճ օգտագործումը հանգեցնում է ջրամատակարարման համակարգում ճնշման տատանումների։ Սպառողների կողմից խմելու ջրի չարաշահումը կանխելու նպատակով ընկերությունը անընդհատ մոնիթորինգ է իրականացնում իր գործունեության տարածքում գտնվող բնակչության շրջանում»։
Ո՞վ է վերահսկում խմելու ջրի որակը և ի՞նչ պարբերականությամբ են անցկացվում անվտանգության ուղղությամբ ստուգումները:
«Ախալքալաքում խմելու ջրի որակի մոնիթորինգի, Աբլարի գլխամասային կայանների ստուգման և անվտանգության ապահովման վերաբերյալ տեղեկացնում ենք, որ խմելու ջրի համապատասխանությունը Վրաստանի կառավարության 2014 թվականի հունվարի 15-ի «Խմելու ջրի տեխնիկական կանոնակարգը հաստատելու մասին» Թիվ 58 որոշմամբ հաստատված պարամետրերին համապատասխանեցնելու համար, ընկերությունը նախապես որոշված ժամանակահատվածում և հաստատված աշխատանքային ծրագրերի համաձայն մոնիթորինգ է իրականացնում ջրամատակարարման աղբյուրից մինչև սպառողի կարմիր գիծը։ Խմելու ջրի մոնիթորինգն իրականացվում է ինչպես գլխամասային կայաններում, այնպես էլ բաշխման ցանցում։ Լաբորատոր ծառայություններն մատուցվում են ընկերության գործունեության շրջանակներում գտնվող օբյեկտներում գտնվող փորձարկման լաբորատորիաների կողմից, մասնավորապես՝ Սամցխե-Ջավախքի մարզային մասնաճյուղի Ախալքալաքի սպասարկման կենտրոնում և Սամցխե-Ջավախքի մարզային մասնաճյուղի լաբորատորիայում։ Խմելու ջրի նմուշները նույնպես պարբերաբար ստուգվում են Թբիլիսիում գտնվող հավատարմագրված ջրի փորձարկման լաբորատորիայում»։
«Վրաստանի շրջակա միջավայրի և գյուղատնտեսության նախարարության ազգային սննդի գործակալության մարզային գրասենյակը հավաքում է խմելու ջրի նմուշները և ստուգում դրանք հավատարմագրված լաբորատորիաներում: Տեղեկացնում ենք նաև, որ մնացորդային քլորի մակարդակն անընդհատ վերահսկվում է: Ընկերությունը նաև պլանային ստուգումներ է անցկացնում գործող գլխամասային կայաններում՝ համապատասխանությունը գնահատելու համար, ներառյալ սանիտարական գոտու և Աբլարի գլխամասային կայանների հիգիենիկ վիճակի մշտական ռեժիմով մոնիթորինգը»։
Ի՞նչ սակագներ են կիրառվում կենցաղային և ոչ կենցաղային (իրավաբանական) օգտատերերի համար:
«Ախալքալաք քաղաքում ջրամատակարարման սակագները բաժանորդների համար կիրառվում են Վրաստանի էներգետիկայի և ջրամատակարարման ազգային հանձնաժողովի 2010 թվականի օգոստոսի 17-ի «Ջրամատակարարման սակագների մասին» Թիվ 17 որոշման համաձայն։ Առավելագույն սակագնի շրջանակներում հաստատվել են հետևյալ սակագները.
1. Կենցաղային օգտատիրոջ համար մեկ շնչի հաշվով՝ ջուր – 0.25 լարի, կոյուղի – 0.001 լարի։
2. Հաշվիչներ ունեցող կենցաղային օգտատիրոջ համար՝ ջուր – 0.419 լարի, կոյուղի – 0.08 լարի։
3. Ոչ կենցաղային օգտատիրոջ համար՝ ջուր – 3.375 լարի, կոյուղի – 0.932 լարի։
Հաստատված սակագները ներառում են ԱԱՀ-ն»:
Քանի որ Վրաստանի Միացյալ Ջրամատակարարման Ընկերության կողմից անցկացվող ստուգումները և հաշվիչների միացումները բազմաթիվ հարցեր և մտահոգություններ են առաջացրել տեղական բիզնեսի ներկայացուցիչների կողմից, Jnews-ը փորձում է գտնել բոլոր հարցերի պատասխանները և կհրապարակի նաև այլ նյութեր այս թեմայի շուրջ։