նորություններ 19 Փետրվարի, 2026 • Կառավարությունը կվերանայի սոցիալական օգնության բազան. այն կկրճատվի
Վրաստանի իշխանությունները կվերանայեն սոցիալական օգնություն ստացողների բազան, առնվազն 50 000 մարդ կարող է մնալ առանց վճարումների։ Այս մասին չորեքշաբթի օրը խորհրդարանում հարցապնդման շրջանակներում ելույթ ունենալիս հայտարարել է վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ կորոնավիրուսի համավարակից հետո նպաստ ստացողների թիվը կտրուկ աճել է, քանի որ կառավարությունը փաստացի տարկետում է սահմանել բազայի վերանայման վերաբերյալ։ «Սոցիալական օգնություն ստացողների թիվը չի կարող աճել այն իրավիճակում, երբ աղքատության մակարդակը կիսով չափ կրճատվել է»,-ընդգծել է Կոբախիձեն։
Պետական վիճակագրության ծառայության տվյալներով՝ 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում գործազրկության մակարդակը կազմել է 13.3%՝ տարեկան կտրվածքով նվազելով 0.5 տոկոսային կետով։
«Սաքստատի» տվյալներով՝ 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում գործազրկության մակարդակը կազմել է 13.3%, ինչը տարեկան կտրվածքով 0.5 տոկոսային կետով նվազում է։
Կոբախիձեն հայտնել է, որ կառավարությունը «առաջնային վերլուծություն» է անցկացրել և պարզել, որ սոցիալական օգնություն ստացողների մոտ 8%-ը պատկանում է բնակչության հարուստ շերտերին։ «Նրանք պարզապես աղքատության գծից բարձր ցուցանիշ չունեն. այս 700 000-800 000-ից մոտ 8%-ը ապահովված են։ Բնականաբար, սոցիալական օգնություն ստացողների բազան պետք է վերանայվի»,-հայտարարել է նա։
Սոցիալական ծառայությունների գործակալության տվյալներով՝ 2026 թվականի հունվարին ավելի քան 710 000 քաղաքացի ստացել է նպաստ, որոնցից մոտ 246 000-ը մասնակցել է պետական զբաղվածության ծրագրին։ Համեմատության համար՝ 2024 թվականի վերջին նպաստ ստացողների թիվը կազմել է 671 337 մարդ՝ բնակչության 18.1%-ը, մինչդեռ բացարձակ աղքատության մակարդակը գնահատվել է 9.5%։
Նախկինում իշխանություններն որոշել էին կրճատել նաև սոցիալապես անապահով անձանց զբաղվածության ծրագիրը. այն կդադարեցնի գործունեությունը մարտ ամսին։ Ծրագիրը ներառում էր մինչև 120 000 սոցիալական ապահովագրության վարկանիշ ունեցող ընտանիքների 18 տարեկանից բարձր աշխատունակ քաղաքացիներին։ Մասնակիցներին առաջարկվել է աշխատանք պետական մարմիններում՝ որպես անվտանգության աշխատակիցներ, մաքրուհիներ և գերեզմանատան հետևողներ՝ շարունակական նպաստներով և 300 լարի աշխատավարձով։
Ընդդիմությունը սոցիալական ծրագրերի վերանայումը կապում է ընտրական ցիկլի ավարտի հետ: Նրա ներկայացուցիչները բազմիցս հայտարարել են, որ նախընտրական շրջանում իշխանությունները սոցիալական օգնությունն օգտագործել են որպես գործիք՝ աղքատության շեմից ցածր ապրող ընտրողների շրջանում աջակցությունը մոբիլիզացնելու համար: