նորություններ 18 Փետրվարի, 2026 • Ախալքալաքում քամին պոկել է բազմահարկ շենքի տանիքը
Այսօր՝ փետրվարի 18-ին, ուժեղ քամին նախկին «15-րդ զինվորական ավանում» պոկել է Ախալքալաքի Աղմաշենեբելի փողոցի №20 շենքի տանիքի մի մասը։
Երկրորդ օրն անընդմեջ ուժեղ քամին Ախալքալաքում օդ է բարձրացնում աղբ և փոշի, սակայն այսօր քամին պոկել է բազմահարկ շենքի տանիքը։ Ալյումինե տանիքը և դուրս ցցված մեխերով տախտակներն ընկել են շենքի մոտ՝ կոտրելով մոտակայքում կայանված մեքենայի ապակին։ Հրաշքով, ոչ ոք չի տուժել, քանի որ այդ պահին մոտակայքում ոչ ոք չի եղել։ Դեպքի վայր են ժամանել ոստիկանությունը և Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունը։ Թիվ 20 շենքի բակը շրջափակված է ոստիկանական ժապավենով։
krisha_15_2
Վերին հարկերի բնակիչների վարկածներից մեկի համաձայն՝ քամին տանիք է ներխուժել մուտքի դռնով և գազի ընկերության կողմից անվտանգության համար տեղադրված օդափոխման խողովակով։ Քամուց քշված տանիքը մուտք է լցրել ավազ և քարեր։ №19 և №20 բնակարանների բնակիչները պատմում են, որ քարերը հրաշքով ոչ ոքի վրա չեն ընկել։ Բնակիչներից մեկի շենք մտնելուց հետո վերևից ամեն ինչ սկսել է թափվել, այդ թվում՝ հսկայական քարեր և բետոնի կտորներ։
«Այն փոթորկի պես ներխուժել է, բարձրացել և ամբողջությամբ պոկել տանիքը։ Փառք Աստծո, հարևանների որդին հասցրել է մտնել բնակարան։ Մենք տանիքը փոխել ենք երկու անգամ՝ առաջին անգամ երբ գնել էինք բնակարանը, և երկու տարի առաջ։ Մենք ուզում էինք վերանորոգում անցկացնել, ուստի որդիս որոշեց տանիքը նախապես փոխել՝ հետագայում արտահոսքերից խուսափելու համար։ Մենք նույնիսկ չհասկացանք, թե ինչ կատարվեց», — ասում է 19-րդ բնակարանի բնակիչը։
krisha_15_3
Գազի ընկերության աշխատակիցը նույնպես ժամանել է դեպքի վայր՝ իրավիճակը ստուգելու համար։
Ըստ մեկ այլ վարկածի՝ քամին է բարձրացրել տանիքը։
«Մեկ վայրկյան առաջ որդիս տուն էր մտել՝ նոր էր հանել բաճկոնը, և հանկարծ լսվեց ուժեղ դղրդյուն։ Մենք դուռը միանգամից չբացեցինք. մուտքի մոտ փոշի էր կանգնել, և մենք անմիջապես հոտ զգացինք։ Մենք դուրս եկանք և տեսանք, որ տանիքը ընկել է հարևանների մեքենայի վրա», — պատմեց 20-րդ բնակարանի բնակիչը։
krisha_15_4
Ոստիկանությունը հարցաքննել է և գրանցել տուժած բնակիչներին, ովքեր դիմել են իրենց։
«Վաղը ձյուն է տեղալու։ Եթե տանիքը բաց մնա, մենք խնդիրներ կունենանք», — ասել են շենքի բնակիչները։
krisha_15_5
Ախալքալաքի քաղաքապետարանի տվյալներով՝ նախկին «15-րդ ավանի» բազմաբնակարան շենքերը մունիցիպալիտետի սեփականությունը չեն։ Քաղաքապետարանի տնտեսական զարգացման և գույքի կառավարման ծառայության պետ Մնացական Փամբուխչյանի խոսքով՝ բնակիչները դեռևս օգնության խնդրանքով չեն դիմել, բայց եթե դիմեն, նրանց ֆինանսական աջակցություն կտրամադրվի։