Վրաստանի դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել տասը անձանց նկատմամբ՝ կազմակերպված խմբի կողմից այսպես կոչված զանգերի կենտրոնների հետ կապված խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով։
Ինչպես նշել են դատախազությունում, Վրաստանի նախկին գլխավոր դատախազ Օթար Պարցխալաձեին, որը թաքնվում է, և նրա հանցավոր խմբի անդամների՝ Դավիթ Միկաձեի, Իրակլի Սեխնիաշվիլիի և Միխեիլ Չոխելիի դեմ հեռակա կարգով մեղադրանք կառաջադրվի։ Նույն քրեական գործով ձերբակալվել է կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամ, «Chronicle +»-ի հիմնադիր Էլիսո Կիլաձեն։
«Վրաստանի դատախազությունը բացահայտել է զանգերի կենտրոնի ևս մեկ խոշոր հանցագործություն և քրեական հետապնդում է սկսել տասը անձանց նկատմամբ՝ կազմակերպված խմբի կողմից կատարված խարդախության և փողերի լվացման մեղադրանքով։
Մեղադրանքները կներկայացվեն հեռակա կարգով Վրաստանի նախկին գլխավոր դատախազ Օթար Պարցխալաձեի, որը թաքնվում է, և նրա հանցավոր խմբի անդամների՝ Դավիթ Միկաձեի, Իրակլի Սեխնիաշվիլիի և Միխեիլ Չոխելիի դեմ, իսկ մեղադրական եզրակացությունն անձամբ կքննարկի Գիորգի Միկաձեն, որը գտնվում է մեկ այլ քրեական գործի շրջանակներում՝ քրեակատարողական հիմնարկում։ Նույն քրեական գործով կալանավորվել է կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամ Էլիսո Կիլաձեն։ Մեղադրական եզրակացություն կներկայացվի նաև խմբի մյուս անդամների՝ Գիվի Ջիբլաձեի, Բեն Անորի, Թորնիկե Ջանելիձեի և Գիորգի Կամլաձեի դեմ, որոնք ակտիվորեն համագործակցել են քննության հետ։ Նրանք ոչ միայն խոստովանել են կատարած հանցագործությունը, այլև էապես նպաստել են միջազգային հանցագործության բացահայտմանը։
Այս գործի հետաքննությունը, որը համատեղ անցկացրել են Վրաստանի դատախազությունը և Ֆինանսների նախարարության քննչական ծառայությունը, պարզել է, որ 2020-2023 թվականներին Օտար Պարցխալաձեի հովանավորությամբ գործել է համակարգված կառուցվածքային ձևով կազմակերպված հանցավոր խումբ, որի նպատակն էր ապօրինի կերպով նյութական օգուտ ստանալը և հետագայում փողերի լվացումը։
Կազմակերպված խմբի անդամները Վրաստանում ստեղծել են մի քանի իրավաբանական անձինք, որոնց հիման վրա նրանք Թբիլիսիի տարբեր վայրերում ստեղծել են խարդախ զանգերի կենտրոններ՝ ռուսալեզու, անգլերեն և գերմաներեն լեզուների բաժիններով։ Զանգերի կենտրոնի օպերատորները, իրենց ղեկավարների հանձնարարությամբ, օգտատերերին ներգրավել են կեղծ առևտրային հարթակներ, զբաղվել են առևտրով՝ շահութաբեր ներդրումների խոստումով և խարդախորեն առգրավել օգտատերերի կողմից ներդրված մեծ քանակությամբ միջոցներ կամ կրիպտոարժույթներ, որոնք հետագայում տեղադրել, բաժանել և ինտեգրված անօրինական ակտիվներ։