ե) խոսքի զարգացման խանգարում,
զ) վարքային և հուզական խանգարում,
է) երկարատև հոսպիտալացման անհրաժեշտություն,
ը) սոցիալական գործոններով պայմանավորված ուսուցման դժվարություններ, ինչի պատճառով նա չի կարողանում հաղթահարել ազգային ուսումնական պլանի պահանջները,
թ) աուտիզմի սպեկտոր:
Կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք չունեցող երեխաները հնարավորություն կունենան գրանցվել հաջորդ փուլերում։
II փուլ. Գրանցումը հնարավոր կլինի ապրիլի 21-ից մինչև մայիսի 8-ը, և դպրոցում կգրանցվեն այն երեխաները, որոնց քույրերն ու եղբայրները սովորում են նախընտրելի դպրոցում, ծնողը/խնամակալը նախընտրելի հանրակրթական դպրոցի աշխատակից է, ընտանիքի երկու և ավելի երեխաներ միաժամանակ ընդունվում են առաջին դասարան, ապա երկրորդ փուլում հաշվառումը կատարվում է հանրակրթական դպրոցներում՝ ծնողի/օրինական ներկայացուցչի կողմից ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ներկայացմամբ։ Գրանցումն ապահովում է հանրակրթական դպրոցը։
III փուլ՝ տարածքային սկզբունքով առցանց գրանցումը, կշարունակվի 2026 թվականի մայիսի 15-ից մինչև մայիսի 25-ը։
Գրանցումը կիրականացվի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի պաշտոնական կայքում՝ register.emis.ge: Գրանցումն ապահովում է ծնողը/օրինական ներկայացուցիչը։
Հանրակրթական դպրոցներում III փուլում էլեկտրոնային եղանակով գրանցված աշակերտի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ստացումը կիրականացվի 2026 թվականի մայիսի 27-ից մինչև հունիսի 12-ը։
IV փուլ․ Ընդհանուր առցանց գրանցումը կսկսվի 2026 թվականի հունիսի 15-ին և կշարունակվի մինչև հուլիսի 3-ը։
Գրանցումը կիրականացվի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգի պաշտոնական կայքում՝ register.emis.ge: Գրանցումը տրամադրում է ծնողը/օրինական ներկայացուցիչը։ Էլեկտրոնային եղանակով գրանցված աշակերտի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կստացվեն 2026 թվականի հուլիսի 6-ից մինչև 2026 թվականի հուլիսի 17-ը։ Նշված ժամկետներում աշակերտի ընդունելության համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը չներկայացնելու դեպքում գրանցումն ավտոմատ կերպով կչեղարկվի։
V փուլ․ Այն աշակերտները, որոնք չեն կարողացել գրանցվել I, II, III և IV փուլերում, կամ ովքեր ցանկանում են փոխել իրենց գրանցումը, կգրանցվեն մնացած ազատ կամ նախորդ փուլերում թափուր մնացած տեղերի համար: Այս փուլի գրանցումը և փաստաթղթերի ներկայացումը նախատեսված է 2026 թվականի հուլիսի 20-ը ներառյալ: Հանրային դպրոցը կապահովի աշակերտի գրանցումը հինգերորդ փուլում՝ ծնողի/օրինական ներկայացուցչի կողմից ներկայացված անհրաժեշտ փաստաթղթերի հիման վրա:
Առաջին դասարան ընդունվելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթեր՝
Աշակերտի օրինական ներկայացուցչի հայտարարություն, որը պետք է պարունակի տեղեկություններ օրինական ներկայացուցչի բնակության վայրի և հեռախոսահամարի մասին և պետք է համապատասխանի Վրաստանի ընդհանուր վարչական օրենսգրքի 78-րդ հոդվածով սահմանված այլ պահանջներին, օրինական ներկայացուցչի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը և Վրաստանում բնակությունը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (եթե կա): Օտար լեզվով փաստաթղթեր ներկայացնելու դեպքում դրանց պետք է կցվի վրացերեն թարգմանությունը՝ Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Աշակերտի ծննդյան վկայականի կամ անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը կամ Վրաստանում բնակությունը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (եթե կա): Փաստաթղթերը օտար լեզվով ներկայացնելու դեպքում, դրանց պետք է կցվի վրացերեն թարգմանությունը՝ Վրաստանի օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարությունը կոչ է անում ծնողներին ուշադիր ծանոթանալ գրանցման պայմաններին և դրույթներին, որպեսզի կարողանան ժամանակին և առանց որևէ խոչընդոտի իրենց երեխային դպրոց ընդունել։