նորություններ 17 Փետրվարի, 2026 • Վրաստանում կվերսկսեն աշխատել պարտադիր ավտոապահովագրության ներդրման շուրջ
Կառավարությունը վերադառնում է տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի պարտադիր քաղաքացիական պատասխանատվության ապահովագրության մասին օրենքի նախագծին: Այս մասին ինչպես նշվում է կառավարության կարճաժամկետ օրենսդրական գործողությունների ծրագրում, որը կներկայացվի խորհրդարանին։
«Aldagi»-ի գործադիր տնօրեն Գիորգի Բարաթաշվիլիի խոսքով՝ փաստաթուղթը նախատեսվում է քննարկել խորհրդարանի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում։ Նա ընդգծել է, որ ամենակարևորն այն է, որ ապահովագրական պոլիսի արժեքը լինի մատչելի և չդառնա ֆինանսական բեռ ավտոմեքենաների սեփականատերերի համար։
«Իհարկե, տարիների ընթացքում մենք բազմաթիվ խորհրդակցություններ ենք անցկացրել ինչպես խորհրդարանի, այնպես էլ կառավարության, ինչպես նաև Պետական ապահովագրության վերահսկողության ծառայության հետ։ Մենք բոլորս միաձայն համաձայն ենք, որ այս օրենքն ընդունելի է։ Վրաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որտեղ նման կարգավորումը դեռևս ուժի մեջ չի մտել։
Օրենքի նախագիծն արդեն պատրաստ է, և մենք ակնկալում ենք, որ այն կքննարկվի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում։ Բովանդակության առումով, ներկայումս ներկայացված նախագիծը նույնն է, ինչ վերջին անգամ համաձայնեցվել էր և արդեն ծանոթ է մեր բաժանորդներին։ Պարտադիր պայմանը դա պոլիսի մատչելիությունն է։
«Մենք՝ օրենսդիրներս և կառավարությունը, լիովին հասկանում ենք, որ քանի որ այս փոփոխությունը վերաբերում է բոլոր տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերին, անհրաժեշտ է ստեղծել այսպես կոչված «փուլ-համակարգ» կամ զգալի պորտֆել և սահմանել ադեկվատ ապահովագրավճար՝ ռիսկը ծածկելու համար: Մենք ակնկալում ենք, որ այս սակագինը հիմնականում մատչելի կլինի ինչպես ոլորտի համար, այնպես էլ հանրության համար: Ապահովագրական պոլիս գնելիս ավտոմեքենաների սեփականատերերը պետք է տեսնեն երկու հիմնական առավելություն. առաջինը՝ անձնական պաշտպանություն, և երկրորդ՝ երաշխիք առ այն, որ ապահովագրությունը չի դառնա ծանր ֆինանսական բեռ նրանց ամենօրյա տնտեսական կարիքների համար», — նշում է «Aldagi»-ի գործադիր տնօրեն Գիորգի Բարաթաշվիլին: