նորություններ 16 Փետրվարի, 2026 • Ջավախքի բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը ֆորմալ աջակցություն է առանց որևէ իրական ազդեցության
Բարձրալեռ շրջանների բնակիչների համար նախատեսված արտոնությունները մշակվել են որպես գործիք՝ աջակցելու և զարգացնելու այն բնակավայրերը, որտեղից, դժվար կենսապայմանների պատճառով, բնակիչները ցանկանում են հեռանալ։ Սակայն, գնաճի, բարձրացող սակագների և կենսամակարդակի աճի պայմաններում այս արտոնությունների իրական արժեքը զգալիորեն նվազել է։ Ջավախքում բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակն ավելի շատ ընկալվում որպես ձևականություն. նպաստները չեն ծածկում ծախսերը, հարկային արտոնությունները հնացած են, իսկ կլիմայական պայմանները գրեթե հաշվի չեն առնվում սակագնային քաղաքականության մեջ։
Jnews-ը ուսումնասիրել է «Բարձրալեռ շրջանների զարգացման մասին» օրենքով նախատեսված արտոնությունները և դրանց ազդեցությունը Ջավախքի բնակիչների կյանքի վրա։
1.Էլեկտրաէներգիայի արտոնություն
Այս արտոնությունը մնում է այն քիչ միջոցառումներից մեկը, որը քիչ թե շատ նկատելի է Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի բնակիչների համար: Հաշվի առնելով երկար և ցուրտ ձմեռը, այն մասամբ փոխհատուցում է բարձր կոմունալ վճարները:
2017 թվականից ի վեր Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի բնակիչները, որպես բարձրլեռնային շրջանի բնակիչներ, օգտվում են արտոնյալ էլեկտրաէներգիայի վճարներից: Սպառված էլեկտրաէներգիայի 50%-ը սուբսիդավորվում է, մինչև առավելագույնը 100 կՎտ/ժ: Սա նշանակում է, որ մինչև 200 կՎտ/ժ սպառված էլեկտրաէներգիայի դեպքում սպառման 50%-ը ծածկվում է, իսկ 200 կՎտ/ժ-ից ավելի սպառման դեպքում՝ յուրաքանչյուր 100 կՎտ/ժ սպառումը ծածկվում է (19 կամ 25 լարի): Ընդ որում սուբսիդիան հաշվարկվում է այն սակագնով, որով հաշվարկվում է բաժանորդի ընդհանուր սպառումը:
2. Հավելավճար կենսաթոշակին
Վրաստանում 70 տարեկանից փոքր թոշակառուները ստանում են 370 լարի, մինչդեռ լեռնային շրջաններում՝ 444 լարի: 70 տարեկան և բարձր քաղաքացիների կենսաթոշակը կազմում է 495 լարի, մինչդեռ լեռնային շրջաններում՝ 594 լարի:
Տարբերությունը համապատասխանաբար կազմում է 74 լարի և 99 լարի:
Սակայն, Ախալքալաքի մունիցիպալիտետում ջեռուցման սեզոնը տևում է 7-8 ամիս, մինչդեռ մյուս շրջանների մեծ մասում այն մոտ երեք ամիս է: Մեկ սենյականոց բնակարանի ջեռուցումն ամսական արժե մոտ 100 լարի, մինչդեռ սեփական տան դեպքում՝ մոտ 200 լարի կամ ավելի: Փաստորեն, հավելավճարի զգալի մասը ծախսվում է բացառապես ջեռուցման լրացուցիչ ծախսերը հոգալու վրա:
Հաշվի առնելով սրտանոթային հիվանդությունների տարածվածությունը բարձրալեռ շրջաններում, որոնք պահանջում են մշտական դեղորայքային բուժում, կենսաթոշակային հավելավճարը չի բարելավում թոշակառուների կենսամակարդակը, այլ միայն մասամբ է փոխհատուցում կլիմայական ազդեցությունը։ Այն իրական սոցիալական ազդեցություն չի ստեղծում։
3. Հարկային արտոնությունները
Պետության կողմից բարձրալեռ շրջանների զարգացման համար ներդրված հարկային արտոնությունները վաղուց վերանայման կարիք ունեն։
Վրաստանի հարկային օրենսգրքի 82-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, բարձրալեռ բնակավայրերի մշտական բնակիչները, որոնք աշխատում են մասնավոր կազմակերպություններում, ազատվում են եկամտային հարկից տարեկան մինչև 6000 լարի եկամտի դեպքում։
Պետական հատվածի աշխատողները, որոնք ունեն երեք կամ ավելի 18 տարեկանից փոքր երեխա, ազատվում են եկամտային հարկից մինչև 3000 լարի եկամտի դեպքում, իսկ մեկ կամ երկու երեխա ունեցող ծնողները վճարում են այդ գումարից 50% հարկ։
Սակայն, հաշվի առնելով գնաճը և աշխատավարձերի աճը, այս արտոնությունների իրական արժեքը զգալիորեն նվազել է: Եթե նախկինում 1000 լարի կամ ավելի քիչ աշխատավարձի դեպքում 6000 լարի չհարկվող սահմանը հասնում էր վեց կամ ավելի ամսվա ընթացքում, ապա 2000-3000 լարի աշխատավարձի դեպքում այն սպառվում է 2-3 ամսվա ընթացքում։
Ավելին, աշխատավարձերի աճն ուղեկցվել է ապրանքների, ծառայությունների և կոմունալ ծառայությունների գների աճով, ինչը նշանակում է, որ այն քիչ ազդեցություն է ունեցել կյանքի որակի բարելավման վրա: Արդյունքում, արտոնությունները պաշտոնապես գոյություն ունեն, բայց դրանց տնտեսական ազդեցությունը դարձել է նվազագույն։
4. ԱԱՀ-ի խնդիրը փոքր բիզնեսի համար
ԱԱՀ վճարողների պարտադիր գրանցման շեմը մնում է ցածր՝ տարեկան 100 000 լարի շրջանառություն։ Եթե այս գումարը գերազանցվում է, ձեռնարկատերը պարտավոր է դառնալ ԱԱՀ վճարող։
Բարձրալեռ շրջանի փոքր բիզնեսի համար սա լուրջ բեռ է։ Իրենց գործունեությունը ընդլայնելու փոխարեն, շատ ձեռնարկատերեր ստիպված են, սահմանված սահմանաչափը չգերազանցելու համար, արհեստականորեն սահմանափակել իրենց շրջանառությունը։ Այս համակարգը խոչընդոտում է բիզնեսի զարգացմանը, այլ ոչ թե խթանում այն։ Եվ գնաճի հաշվառմամբ, տարեկան 100 000 լարի շրջանառությունն արդեն իսկ աննշան գումար է բիզնեսի համար։
Ընդ որում, աշխատունակ տղամարդու համար կենսապահովման նվազագույն չափը 2026 թվականի սկզբին կազմում է մոտավորապես 283 լարի, ինչն ինքնին ցույց է տալիս, թե որքան սահմանափակ են բնակչության իրական եկամուտները։
5. Ջրամատակարարում. բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը չի գործում
Նոր տարուց հետո «Վրաստանի Միացյալ Ջրամատակարարումը» ակտիվորեն ջրաչափեր է տեղադրում Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի իրավաբանական անձանց: Դրանից հետո գործընթացը կարող է տարածվել նաև այլ բաժանորդների՝ ֆիզիկական անձանց վրա:
Այս դեպքում բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը գործնականում անտեսվում է: Սակայն հենց, ջրամատակարարման ոլորտում է անհրաժեշտ լրացուցիչ աջակցության մեխանիզմներ: Ձմռանը շրջանում ջերմաստիճանն իջնում է մինչև -20 աստիճան, ինչը ստիպում է բնակիչներին ջրի ծորակը բաց թողնել, որպեսզի խողովակները չսառչեն: Սա զգալիորեն մեծացնում է ջրաչափով վճարելու ծախսերը, հաշվի առնելով, որ իրավաբանական անձանց համար ջրի 1 խորանարդ մետրն արժե 4.30 լարի:
Բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը չի վերաբերում ո՛չ ջրի, ո՛չ էլ գազի վարձավճարներին: Չնայած այն հանգամանքին, որ Ախալքալաքի մունիցիպալիտետում ձմեռը տևում է մոտավորապես յոթ ամիս, սակագնային քաղաքականությունը հաշվի չի առնում շրջանի խիստ կլիմայական պայմանները:
6. Բնական գազ. բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը չի կիրառվում
Ֆիզիկական անձանց համար 1 խորանարդ մետր բնական գազի արժեքը կազմում է 0.5238 լարի, մինչդեռ իրավաբանական անձանց համար՝ ավելի քան 0.9 լարի է: Այսքան երկար ջեռուցման սեզոնի դեպքում գազի ծախսերը դառնում են զգալի բեռ ընտանեկան բյուջեի համար:
Բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը ինչպես ջրի ծախսերի վճարման, այնպես էլ բնական գազի վճարման հարցում չի գործում: Չնայած նրան, որ ձմեռն Ախալքալաքի մունիցիպալիտետում տևում է մոտ յոթ ամիս, տարիֆային քաղաքականությունը հաշվի չի առնում շրջանի խիստ կլիմայական պայմանները։
Վերոնշյալից կարելի է եզրակացնել, որ բարձրալեռ շրջանի կարգավիճակը մեծ մասամբ դադարել է լինել արդյունավետ զարգացման գործիք: Արտոնությունները չեն ինդեքսավորվում՝ հաշվի առնելով գնաճը, շեմերը մնում են նույնը, մինչդեռ բնակչության իրական եկամուտներն աճում են: