Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2024 թվականին Վրաստանում ծնվել է 39 483 երեխա, որից 20 755-ը՝ տղա, 18 728-ը՝ աղջիկ։
Այս ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 1․8%-ով։
Ըստ ազգային վիճակագրական ծառայության՝ 2024 թվականին ամենաշատ ծնունդ գրանցվել է Թբիլիսիում՝ 14 415 երեխա, իսկ ամենաքիչը՝ Ռաչա-Լեչխումի և Քվեմո Սվանեթի շրջանում, որտեղ ծնվել է ընդամենը 237 երեխա։
2024 թվականին մահացությունների թիվը 2023 թվականի համեմատ աճել է 2․8%-ով՝ հասնելով 43 971-ի, հայտնում է Ազգային վիճակագրության ծառայությունը։
Ամենաշատ մահեր գրանցվել են Թբիլիսիում՝ 12 492 մարդ, իսկ ամենաքիչը՝ Ռաչա-Լեչխումի և Քվեմո Սվանեթի շրջանում, որտեղ մահացել է 533 մարդ։
Ըստ Georgiastat-ի՝ 2024 թվականին Վրաստանում գրանցվել է բնակչության բացասական բնական աճ, ինչը նշանակում է ծնունդների և մահերի թվի տարբերություն, և այն կազմել է 4 488 մարդ։
Միաժամանակ բացասական բնական աճ է գրանցվել բոլոր շրջաններում, բացառությամբ Թբիլիսիի, Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետության և Քվեմո Քարթլիի շրջանի։