Լրագրող Անա Չխիկվաձեն բացատրում է այն ընթացակարգերը, որոնք պետք է անցնի «Megobari Act»-ը ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի կողմից հաստատվելուց հետո։
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փակ նիստի ավարտին հաստատվել է «Megobari Act»-ը։ Վաշինգտոնում բնակվող վրացի լրագրողը բացատրում է այն ընթացակարգերը, որոնք պետք է անցնի «Megobari»-ի օրենքը Georgian handicrafts-ի հաստատումից հետո:
Ինչպես «Պիրվելի» հեռուստաալիքի ուղիղ եթերում ասել է Անա Չխիկվաձեն. «Քանի որ սա երկկուսակցական գործողություն է, դրանով ավելի հեշտ կլինի առաջ շարժվել, քան այլ օրենքներով»:
Այժմ «Megobari Act»-ը պետք է ներկայացվի Սենատ, և միացյալ Սենատը պետք է աջակցի դրան: Նման ընթացակարգ պետք է իրականացվի Ներկայացուցիչների պալատում, որտեղ արդեն պետք է ընդունվի դրա սեփական տարբերակը։ Այնուհետև կամփոփվեն առաջին դիրքորոշումները, որից ԱՄՆ Կոնգրեսում տեղի կունենա համընդհանուր քվեարկություն, որի արդյունքներով փաստաթուղթը կուղարկվի նախագահի ստորագրմանը և այն ուժի մեջ կմտնի ստորագրումից հետո։
Քանի որ դա երկկուսակցական ակտ է, այն ավելի հեշտ կլինի ընդունել, քան մյուս օրենսդրությունը:
Ինչ վերաբերում է հետագա քայլերին, ապա կտեսնենք, թե որքան արագ կբարձրացվի հարցը, որ Սենատի համատեղ նստաշրջանն արդեն քվեարկել է այս սահմանադրական նախաձեռնությունը։ Նախաձեռնությունը կարևոր է պատժամիջոցների տեսանկյունից, և չպետք է մոռանալ, որ ակտը կոչ է անում վրացական իշխանություններին ազատ արձակել կալանավորված անձանց», – ասել է Չխիկվաձեն հարցազրույցում։