«Վրացական երազանքի» գործադիր քարտուղար Մամուկա Մդինարաձեն ասել է, որ քննարկում է ընթանում, թե արդյոք ընդդիմադիր կուսակցությունները կմասնակցեն 2025 թվականին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին, և ասել է, որ «նրանք չեն մասնակցի, չեն կարողանա մասնակցել»։
«Դա կապահովի վրացական պետությունը և նրա սահմանադրական կարգը, նրանք կճանաչվեն հակասահմանադրական կուսակցություններ, և նրանց գործունեությունը կարգելվի»,- ասել է նա։
▪️ Մդինարաձեն նաև հայտարարել է, որ քննչական հանձնաժողովի մանդատը կերկարաձգվի, որպեսզի նրա գործունեությունը չսահմանափակվի միայն մինչև 2012 թվականը կատարված հակասահմանադրական գործողություններով։
▪️ Նրա խոսքով, «2012 թվականից հետո ընդդիմադիր կուսակցությունները նույնպես բազմաթիվ հակապետական ​​գործողություններ են կատարել, որոնք պահանջում են իրավական գնահատական ​​և արձագանք»։
▪️ «Վրացական երազանքի» խորհրդարանում ներկայումս գործում է 2003-2012 թվականների ռեժիմի և այն ժամանակվա քաղաքական գործիչների գործունեությունն ուսումնասիրող հանձնաժողով՝ մշակույթի և արդարադատության նախկին նախարար Թեա Ցուլուկիանիի գլխավորությամբ։
«Մենք խորհրդակցություններ ենք անցկացրել քննչական հանձնաժողովի ներկայիս անդամների հետ, և որպեսզի նրա գործունեությունը չսահմանափակվի միայն հակասահմանադրական գործողություններով մինչև 2012 թվականը, որոշվել է ընդլայնել հանձնաժողովի մանդատը և ընդգրկել 2003 թվականից առ այսօր ընկած ժամանակահատվածը»,- նշել է Մդինարաձեն։
Նրա խոսքով, խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի վերջնական եզրակացությունը «Վրացական երազանքին» ամուր հիմք կտա՝ դիմելու Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով հակասահմանադրական ճանաչել թե՛ ՄԱՇ-ին, թե՛ այլ ընդդիմադիր կուսակցություններին»։
«Բացի այդ, մենք արդեն նախաձեռնել ենք օրինագիծ, որը վերաբերում է նշված կուսակցությունների ժառանգներին հակասահմանադրական ճանաչելուն, եթե կուսակցության գործունեության էությունը, նրա ղեկավարների կազմը կամ հիմնադիր նպատակները նույնական են «կոլեկտիվ ազգային շարժման» գործունեությանը»,- հավելել է Մդինարաձեն։