Ամեն օր HR հավաքագրման գործակալության տվյալների բազայում գրանցվում է մինչև 80 նոր դիմորդ։ Ինչպես BusinessPressNews-ին հայտնել է գործակալության տարածաշրջանային մենեջեր Ինգա Շահբազյանը, աշխատանքի դիմողների գրանցման միջին մակարդակն աճել է։
Միաժամանակ նվազել է թափուր աշխատատեղերի թիվը։ Մասնավորապես, Շահբազյանն ասում է, որ անցած տարվա փետրվար-մարտ ամիսներին ընկերություններն ավելի շատ են կադրեր փնտրել, քան այս տարվա նույն ժամանակահատվածում։
«Ինչ վերաբերում է դիմորդներին, ապա կայքն ամեն օր շատ այցելուներ է ունենում, ինչ վերաբերում է գրանցումներին, ապա ընդհանուր առմամբ 170 հազար մարդ գրանցված է HR տվյալների բազայում, բայց, եթե խոսենք օրական գրանցումների մասին, ապա 50-70 է եղել, իսկ հիմա 70-80 է, նոր գրանցումների միջին թիվն աճել է։
Թափուր աշխատատեղերն ավելի քիչ են։ Անցած տարի այս ընթացքում ակտիվությունը շատ ավելի բարձր է եղել, քան այս տարի։ Ինչ վերաբերում է դիմորդներին, ընկերություններից տեղեկություն ունենք, որ այժմ ավելի շատ ռեզյումեներ են ներկայացվում, քան նախկինում։ Մենք նաև գրանցումների մի փոքր աճ ենք տեսնում», – ասաց Ինգա Շահբազյանը:
Հիշեցնենք, որ ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ գործազրկության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է 2024 թվականի չորրորդ եռամսյակում և կազմել է 14,2%։ Սրանից անմիջապես հետո, չորրորդ եռամսյակում, նախորդ եռամսյակի համեմատ, աշխատանք փնտրող գործազուրկների թիվն աճել է 8,2 հազարով, իսկ զբաղվածներինը՝ 4,9 հազարով։