Վրաստանի խորհրդարանը մտադիր է հեռարձակողների նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումները տարածել առցանց լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի վրա։
Նախաձեռնության մասին ոլորտային տնտեսության և տնտեսական քաղաքականության հանձնաժողովի նիստում խոսել է նույն կուսակցության անդամ Արչիլ Գորդուլաձեն։
«Ինտերնետ մեդիա ծառայություններ մատուցող է համարվում հեռարձակող կամ այլ անձ, որը պետական լեզվով զանգվածային տեղեկատվություն տրամադրելու նպատակով բացառապես տիրապետում է կամ համատեղ օգտագործում է ինտերնետ տիրույթը և ինտերնետ հոսթինգը։ Սա այն բովանդակությունն է, որն ավելի ճշգրիտ սահմանումով կներկայացվի երկրորդ լսումների ձևաչափով», — ասել է Գորդուլաձեն։
Նա նաև նշել է, որ այդ կարգավորումները վերաբերում են նաև սոցիալական մեդիայի այն էջերին, որոնք գոյություն ունեն տարբեր հարթակներում։
«Առաջարկվող օրինագիծը կսահմանի, թե ինչ է ինտերնետ ծառայությունը և կօգտագործվի ինտերնետ ծառայության սահմանումը, ըստ որի՝ ինտերնետ ծառայություններ մատուցողը Վրաստանի պետական լեզվով տեղեկատվությունը կտեղադրի նշանակված ինտերնետային տիրույթում կամ ինտերնետ հոսթինգի միջոցով, նաև իր սեփական հավելվածում կամ երրորդ կողմի տեղեկատվության փոխանակման հարթակում, ներառյալ սոցիալական ցանցերը»: