2025 թվականի սկզբին հայտնի դարձավ, որ Վրաստանի Հանրային առողջապահության կենտրոններում (ՀԱԿ) աշխատակիցների կրճատումներ են եղել, այդ թվում՝ Ախալքալաքում։ Այսպիսով, Ախալքալաքի ՀԱԿ-ում աշխատող 22 հոգուց կրճատվել է 8-ը։ Հանրային առողջապահության կենտրոնի աշխատակիցը, ով համաձայն չէր նրան աշխատանքից ազատելու հետ, հայց է ներկայացրել դատարան։
Ախալքալաքի ՀԱԿ-ի տնօրեն Սիրանուշ Տոնականյանի խոսքով՝ տեղական իշխանությունները մինչև վերջ փորձել են չկրճատել անձնակազմը, սակայն որոշումը կայացրել է Վրաստանի առողջապահության նախարարությունը։ Նրա խոսքով՝ Հանրային առողջապահության կենտրոնի աշխատակիցները նախապես ծանուցվել են առաջիկա կրճատումների մասին՝ սկսած նոյեմբերից, և նրանք գիտեին, որ կրճատումները սկսվելու են հունվարից։
«Մենք երկար ժամանակ պահել ենք այս հաստիքները։ Կրճատումները պետք է տեղի ունենային 2017 թվականից։ Հիմա հրաման է եկել, ըստ որի Կենտրոնական առողջապահության կենտրոնում պետք է աշխատեն 14 հոգի։ Որոշումը, թե որ պաշտոնները պետք է մնան, կայացրել է Առողջապահության նախարարությունը, սակայն հաստիքների հաստատումը մնացել է տեղական ինքնակառավարման մարմիններին։ Արդյունքում մնացել են համաճարակաբանները, իմունիզատորի օգնականը, կանխարգելիչը, կանխարգելիչի օգնականը, լաբորանտները, մակաբուծաբանի օգնականը, տնօրենը, վարորդը, հաշվապահը, հավաքարարը և այլք։ Ազատված աշխատողների թվում կան թոշակառուներ և մասնագետներ, որոնց կարիքը մունիցիպալիտետը չունի, օրինակ, մալարիայի մասնագետի»,- ասում է Ախալքալաքի ՀԱԿ տնօրեն Սիրանուշ Տոնականյանը։
Աշխատակազմի կրճատումը հանգեցրել է նաև տեղական բյուջեից ՀԱԿ-ի ֆինանսավորման կրճատմանը: 2024 թվականին հաստատության բյուջեն կազմել է 330 700 լարի, իսկ այս տարի հատկացված գումարը նվազել է մինչև 272 000 լարի, ինչը 58 700 լարիով պակաս է։
Հանրային առողջապահության կենտրոնի աշխատանքից ազատված աշխատակիցներից մեկը կարծում է, որ իրեն աշխատանքից ազատել են ապօրինական: Նա հայց է ներկայացրել դատարան։ Գործը դեռ չի քննվել։ Այս պահին աշխատանքից ազատված աշխատակիցը պատրաստ չէ հրապարակային մեկնաբանություն տալ, սակայն Jnews-ը կհետևի գործի ընթացքին և ավելի մանրամասն տեղեկատվություն կհաղորդի իր հետագա նյութերում։