Բիզնեսի ընդլայնման հիմնական խոչընդոտը հմուտ աշխատողների բացակայությունն է, ասվում է Եվրոպական միության Business Climate Survey զեկույցում:
Մասնավորապես, Վրաստանի առաջատար ձեռնարկությունների հարցումը ցույց է տվել, որ կադրերի սղության պատճառով ընկերությունները ձեռնպահ են մնում նոր նախագծեր սկսել այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են շինարարությունը և անշարժ գույքը, իսկ որոշ դեպքերում խուսափում են նոր մասնաճյուղեր բացելուց (օրինակ՝ դեղատների ցանցեր):
Հարցման շրջանակներում հարցվողներին հարցրել են, թե ինչպես է որակյալ կադրերի պակասը ազդում ձեռնարկությունների գործունեության վրա: Համաձայն ուսումնասիրության՝ ընկերությունների 48%-ը հայտնել է, որ իրենց վաճառքի կամ արտադրության կորուստները տատանվել են 5%-ից մինչև 40%՝ անձնակազմի ոչ բավարար որակավորման պատճառով:
Բացի այդ, զեկույցն ուսումնասիրում է մի շարք պատճառներ, որոնք հանգեցրել են Վրաստանում հմուտ աշխատողների պակասի։ Ցուցակը գլխավորում են արտագաղթը և աշխատուժի քանակը: Մասնավորապես, հարցված ձեռնարկությունների 66%-ը լուրջ խնդիր է համարում արտագաղթը։
Բացի այդ, հետազոտված ձեռնարկությունները կարծում են, որ որակյալ կադրերի պակասը պայմանավորված է հետևյալ պատճառներով. անբավարար մասնագիտական ​​կրթություն՝ 65%, թույլ կապ մասնավոր հատվածի և կրթության ոլորտի միջև՝ 33%, թույլ բարձրագույն կրթություն՝ 24%, վատ հիմնական կրթություն՝ 22%; գործնական ուսուցման բացակայություն՝ 20% և այլն:
«Վրաստանի աշխատաշուկայի զգալի մասը թերօգտագործված է, քանի որ ռեսուրսները հաճախ շեղվում են բարձր արտադրողականության ոլորտներից դեպի ցածր արտադրողականության դիրքեր: Կարճաժամկետ վերապատրաստման ծրագրերը կարող են փոխակերպիչ դեր խաղալ այս խնդրի լուծման գործում:
Օրինակ, ցածր որակավորում ունեցող պաշտոններում աշխատող աշխատակիցները, ինչպիսիք են սուպերմարկետների աշխատակիցները, կարող են վերապատրաստվել այնպիսի պաշտոնների համար, որոնք պահանջում են ավելի բարձր արտադրողականություն: Նման փոփոխությունը ոչ միայն կբարձրացնի նրանց եկամուտների ներուժը, այլև կբարելավի մասնավոր հատվածի արտադրողականությունը և շահեկան իրավիճակ կստեղծի ինչպես աշխատողների, այնպես էլ ձեռնարկությունների համար»,- ասվում է զեկույցում։