«Մենք ակնկալում ենք գների աճ առաջիկա ամիսներին»,- ասվում է «Society and Banks» կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ։
Նրանց խոսքով, երկրում ստեղծված իրավիճակի հետ կապված սպասվում է քաղաքացիների եկամուտների նվազում, ինչը կվատթարացնի նրանց տնտեսական վիճակը։
«Հաշվի առնելով երկրում ստեղծված իրավիճակը՝ առաջիկա ամիսներին մենք ակնկալում ենք գների աճ և եկամուտների անկում, ինչը զգալիորեն կվատթարացնի բնակչության տնտեսական վիճակը։ Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները նվազել են տարեկան 30%-ով և կազմել 1 334 մլն ԱՄՆ դոլար 2024թ.-ի դրությամբ, և ակնկալվում է, որ անկումը կշարունակվի նաև առաջիկա ժամանակահատվածում։ Բացի այդ, նվազում են նաև արտարժույթի մուտքերի այլ աղբյուրները (դրամաշնորհներ և ծրագրեր), ինչը վերջին շրջանում արտահայտվել է լարիի փոխարժեքի աճող տատանողականությամբ և ստեղծել դրա արժեզրկման սպասումներ։ «Խնդիրներ կան նաև զբոսաշրջության ոլորտում»,- ասվում է զեկույցում։
Բացի այդ, «Society and Banks»-ն ակնկալում է, որ ստեղծված իրավիճակին զուգահեռ կնվազի քաղաքացիների գնողունակությունն ու պահանջարկը։
«Մյուս կողմից, տնտեսական ակտիվության անկմամբ պայմանավորված՝ սպասվում է բնակչության գնողունակության նվազում, ինչը կթուլացնի համախառն պահանջարկը»։ Ըստ այդմ, այս փուլում Ազգային բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի 8% պահպանումը տրամաբանական քայլ էր, քանի որ արտաքին և ներքին մարտահրավերների ֆոնին դրամավարկային քաղաքականության մեղմացման ներուժը բացակայում է»,- ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ այսօր Դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեն վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողել է անփոփոխ՝ 8%: Փետրվարի 1-ի դրությամբ տրվել է լողացող տոկոսադրույքով 189 820 վարկ, ինչը նշանակում է, որ քաղաքացիները ստիպված չեն լինի ամսական վճարել նույն քանակությամբ վարկերի դիմաց։