Այսօր՝ մարտի 12-ին, սպառողների պաշտպանության համար պատասխանատու վեց կարգավորող մարմինները հանդիպել են տեղական իշխանությունների և տարբեր շահագրգիռ կողմերի (IP) հետ՝ Սպառողների իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային օրվան նվիրված իրազեկման միջոցառման շրջանակում:
Տեղեկատվական հանդիպումը տեղի ունեցավ Ախալքալաքի քաղաքապետարանի նիստերի դահլիճում։ Միջոցառմանը ներկա էին Սամցխե-Ջավախքի նահանգապետի առաջին տեղակալ Դավիթ Վարդիաշվիլին, Ախալքալաքի քաղաքապետ Մելքոն Մակարյանը, Մրցակցության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության գործակալության նախագահ Իրակլի Լեկվինաձեն, Ապահովագրության պետական վերահսկողության ծառայության ներկայացուցիչ Դավիթ Օնոփրիշվիլին և Վրաստանի էներգետիկայի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Դավիդ Նարմանիան:
Միջոցառումների շաբաթվա շրջանակներում հրավիրվում են նաև կարգավորող մարմինների ներկայացուցիչներ, խորհրդարանի անդամներ, կենտրոնական և մարզային իշխանությունների ներկայացուցիչներ: Ներկաների թվում էին միջազգային կազմակերպությունների անդամներ, Խուլերի միության և Վրաստանի կույրերի միության, բիզնեսի, ակադեմիական և հասարակական սեկտորների ներկայացուցիչներ։ Ինչպես նշվում է տեղեկատվական բուկլետներում, «միջոցառման նպատակն է բարելավել սպառողների իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմները Վրաստանում»։
Հանդիպմանը ելույթով հանդես եկան Մրցակցության և սպառողների իրավունքների պաշտպանության գործակալության, Վրաստանի Ազգային բանկի, Կապի հանձնաժողովի, Ապահովագրության պետական վերահսկողության ծառայության, Սննդի ազգային գործակալության և Էներգետիկայի կարգավորման ազգային հանձնաժողովի ներկայացուցիչները։ Քննարկվեցին նաև մասնավոր (կամավոր) կենսաթոշակային նոր համակարգի և ապահովագրության տարբեր տեսակների հետ կապված հարցեր։
Տեղեկատվական հանդիպումները տեղի կունենան ամբողջ շաբաթվա ընթացքում՝ կսկսվեն Թբիլիսիից և կշարունակվեն Ախալքալաքում, Զուգդիդիում և Բաթումում։ Վեց կարգավորող մարմինների ներկայացուցիչներ պանելային քննարկման ձևաչափով սպառողներին մանրամասն կպատմեն, թե ինչպես պաշտպանել իրենց իրավունքները, ում հետ կապվել դրանց խախտման դեպքում և ինչ ձևով։ Սպառողների իրավունքների պաշտպանության վեց կարգավորող մարմինների կողմից պատրաստված շնորհանդեսները նպատակ կունենան հզորացնել սահմանափակ կարողություն ունեցող մարդկանց և ապահովել նրանց տեղեկատվության հավասար հասանելիությունը: