Ըստ շուկայի խոշոր խաղացողի՝ ARDI-ի գործադիր տնօրենի, ձեռնարկությունները ստիպված կլինեն 10-15%-ով բարձրացնել կյանքի և ավտոմեքենաների ապահովագրության գները: Որպես պատճառ նա նշում է գնաճը: Դրանով նա բացատրում է անցյալ տարվա թանկացումը և նշում, որ միտումը կշարունակվի 2026 թվականին։
«Այս տարի, ինչպես և նախկինում, ակնկալում ենք կյանքի ապահովագրության 10-12 տոկոս թանկացում, իսկ ԱՊՊԱ-ն կթանկանա 15 տոկոսով։
Ավտո ծառայությունների և պահեստամասերի գները զգալիորեն աճել են, ինչն ընկերությունների համար ավելի թանկ է դարձնում վնասի սպասարկումը: Կարծում եմ՝ այս միտումը կշարունակվի։ Եթե ​​փոփոխություններ չլինեն, գները կկայունանան միայն 2026 թվականին»,- ասել է Ջափարիձեն։
Միևնույն ժամանակ, ըստ Ապահովագրության վերահսկողության ծառայության վիճակագրության` ոլորտը 2024 թվականն փակել է 1,2 միլիարդ լարիի շահույթով՝ ավելի քան 430 միլիոն դոլար։ Իսկ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2024 թվականին տարեկան գնաճը կազմել է 1,9%։ 2025 թվականի բյուջեում կանխատեսվում է, որ գնաճը կկազմի 1 տոկոս։