Նախատեսվում է խստացնել պատասխանատվությունը թմրամիջոցների, այդ թվում՝ կանեփի և մարիխուանայի հետ կապված գործողությունների համար։
Համապատասխան փոփոխությունները նախաձեռնվել են այսօր։ Խորհրդարան են ներկայացվել ութ օրենքների նախագիծ, այդ թվում՝ փոփոխություններ Քրեական օրենսգրքում, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում և Կազմակերպված հանցավորության և ռեկետի մասին օրենքներում:
Քրեական օրենսգիրքը լրացվում է նորմերով, որոնք քրեական պատասխանատվություն են սահմանում այնպիսի արարքների համար, ինչպիսիք են թմրամիջոցների, դրանց անալոգների, պրեկուրսորների կամ նոր հոգեմետ նյութերի ապօրինի արտադրությունը, փոխադրումը կամ տեղափոխումը: Նաև հոգեմետ նյութի, դրա անալոգային կամ հզոր նյութի, կանեփի կամ մարիխուանա բույսի, մեկ այլ թմրամիջոցի, դրա անալոգի, պրեկուրսորի կամ նոր հոգեմետ նյութի առկայություն. հոգեմետ նյութի, դրա անալոգային կամ հզոր նյութի, բուսական կանեփի կամ մարիխուանայի, այլ թմրամիջոցների, դրա անալոգի, պրեկուրսորի կամ նոր հոգեմետ նյութի վաճառք. Հոգեմետ նյութի, դրա անալոգային կամ հզոր նյութի ապօրինի արտադրությունը, արտադրությունը, փոխադրումը կամ տեղափոխումը:
Խստացվում է նաև վարչական պատասխանատվությունը՝ առանց բժշկի նշանակման թմրամիջոցի, դրա անալոգի կամ պրեկուրսորի փոքր քանակությամբ ապօրինի արտադրության, գնման, պահպանման, փոխադրման, փոխանցման կամ օգտագործման համար։
Սահմանված են թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառություն և թմրամիջոցների վաճառք հասկացությունները: Այն նաև սահմանում է, թե ով կարող է լինել թմրավաճառի ընտանիքի անդամը, մերձավոր ազգականը և փոխկապակցված անձը: Որոշվում է, թե ինչն է համարվելու թմրավաճառի սեփականությունը։ Նույն նախագծով Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի հատուկ հոդվածներով նախատեսված դեպքերում անձին կսահմանափակվի մինչև հինգ տարի ժամկետով տրանսպորտային միջոց վարելը, հանրային ծառայություն իրականացնելը, զենք պատրաստելը, գնելը, պահելը և կրելը։