«Ոչ մի վարորդի չի թույլատրվի ուղևորների փոխադրում իրականացնել առանց բժշկական զննության»,- սա ենթադրվում է ուղևորափոխադրումների նոր կանոններում, որոնք ուժի մեջ են մտել 2025 թվականի մարտի 1-ից։
Մասնավորապես, հարկ է նաև նշել, որ 2025 թվականի մարտի 1-ից ֆիզիկական անձինք ճանապարհային ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար պետք է ստանան հատուկ թույլտվություն։ Խոսքը ինչպես միջազգային ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներով, այնպես էլ ներքին կանոնավոր ուղևորափոխադրումներով զբաղվող անձանց մասին է։
Ի գիտություն, միջքաղաքային փոխադրումների վերաբերյալ մի քանի նոր կանոններ են հաստատվել 2024 թ.: Այս կանոնների թվում է կանգառների կանոնակարգման պարտականությունը, մի գործընթաց, որն արդեն սկսվել է որոշ կայարաններում և պետք է ավարտվի 2025 թվականին։ Մասնավորապես, ավտոկայանները պետք է կահավորվեն վարորդների համար նախատեսված հանգստի գոտիներով, բժշկական կենտրոնով, զուգարաններով, ուղևորների սպասասրահներով, հարթակներով և այլն։ Յուրաքանչյուր կայանի համար պահանջները ձևակերպվում են անհատապես՝ կախված դրա չափից և տեսակից: