Ուկրաինացի ժողովուրդը չպետք է ապրեր Ռուսաստանի հետ լայնածավալ պատերազմի նույնիսկ մեկ օր: Այս մասին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն «Աջակցենք Ուկրաինային» լիագումար նիստի ժամանակ, որին տարբեր երկրների ղեկավարներ ներկա են ինչպես անձամբ, այնպես էլ առցանց։
«Սա այն հակամարտությունը չէ, որը ցանկանում էր Ուկրաինան կամ ինքը հրահրեց: Այս պատերազմը սկսվել է մեկ պատճառով՝ Ռուսաստանի ցանկությունը՝ ջնջել Ուկրաինայի պատմությունը և ընդլայնել իր կայսրության տարածքը։ Ռուսաստանի Դաշնության գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ուղղակի հարձակում։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Ուկրաինան ստանա կայուն խաղաղություն, ինչին հնարավոր չէ հասնել առանց ուկրաինացիների՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ նստելու»,- ասել է Թրյուդոն։
Նա գործընկերներին կոչ է արել մեծացնել օգնությունն Ուկրաինային։ Կանադայի վարչապետը նաև հայտարարել է, որ Կիևը կստանա լրացուցիչ 25 LAV III հետևակի մարտական ​​մեքենաներ և այլ տեսակի զինատեսակներ։
«Մենք նաև 5 միլիարդ դոլարի օգնության առաջին մասը կփոխանցենք Ուկրաինային, որը կֆինանսավորվի ռուսական սառեցված ակտիվներից ստացված միջոցներով»,- ասել է Թրյուդոն։