Ռուսաստանի կառավարությունը դիտարկում է մարտի 1-ից ավտոմոբիլային բենզինի արտահանման ամբողջական արգելքի հնարավորությունը։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի սկզբին Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է նախաձեռնել արտադրողների համար բենզինի արտահանման մեկամսյա արգելք։
Նավթամթերք ներկրողների միության նախագահ Վախթանգ Իոբաշվիլին Վրաստանում վառելիքի գների փոփոխություն չի ակնկալում։ Նրա խոսքով, շուկան արդեն դիվերսիֆիկացված է, և Ռուսաստանը Վրաստանին վառելիք է մատակարարել Plats-ի գներով։ Ըստ այդմ, Իոբաշվիլին պնդում է, որ դա չի ազդի տեղական շուկայի վրա ո՛չ քանակական, ո՛չ գնային առումով։
«Մենք չենք ակնկալում, որ սա կազդի գների վրա: Ես բավականին լավ ակնկալիքներ ունեմ։ Որովհետև մենք վառելիք էինք ստանում շատ այլ երկրներից, և մենք իրականում գնային տարբերություն չունեինք [ռուսական վառելիքի գների համեմատ]: Դա պայմանավորված է նրանով, որ վերջերս Ռուսաստանը դադարեցրել է մեզ զեղչված վառելիք մատակարարել։ Նրանց գինը նույնպես համապատասխանում էր Plats-ին: Նա մեզ զեղչեր էր անում։ Հիմա մենք կրկին ռուսական վառելիք ենք ստացել նույն գնով, ինչ Բուլղարիայից, Ռումինիայից և այլ երկրներից։ Բելառուսը, թեև ոչ շատ մեծ քանակությամբ, բայց դա մեզ ևս մատակարարում է։
Ուստի քանակական առումով դեֆիցիտ չենք ունենա, քանի որ բոլորի հետ շատ լավ հարաբերություններ ունենք, և մեր աշխարհագրական դիրքը բացառիկ է, ուստի սա մեզ վրա չի ազդի։ Իսկ գների առումով մենք շուկայում փոփոխություններ չենք ակնկալում»,- ասում է Վախթանգ Իոբաշվիլին։
Հունվարի վերջին ՌԴ կառավարությունը որոշում է ընդունել, որով երկարաձգվում է Ռուսաստանից ավտոմոբիլային բենզինի արտահանման արգելքը մինչև փետրվարի 28-ը, բացառությամբ միայն նավթամթերք արտադրող ձեռնարկությունների համար։