Օտարերկրյա օգնությունը կարևոր է ցածր եկամուտ ունեցող երկրների համար: Զարգացման պաշտոնական օժանդակությունը (ԶՊՕ/ODA) օգնություն է, որն աջակցում է տնտեսական զարգացմանը որոշակի ոլորտներում, ինչպիսիք են առողջապահությունը, կրթությունը և ենթակառուցվածքները:
ՄԱԿ-ը կոչ է անում աշխարհի ամենահարուստ երկրներին տրամադրել իրենց համախառն ազգային եկամտի (ՀԱԵ) 0,7%-ը որպես արտաքին օգնություն։ Սակայն միայն մի քանի երկրներ են հասել այս ցուցանիշին։
Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպությունը (ՏՀԶԿ) սահմանել է ամենաառատաձեռն երկրները։
Նորվեգիա՝ 1,09%
Նորվեգիան առաջատար է այլ երկրներին օժանդակությունների ծավալով։ 2023 թվականին նրա եկամտի 1,09%-ը (5,55 մլրդ դոլար) փոխանցվել է այլ երկրներ, այդ ցուցանիշն այդ ժամանակվանից ի վեր մնացել է անփոփոխ։
ՏՀԶԿ-ի համաձայն՝ նրա արտաքին օգնության քաղաքականությունը սովորաբար կենտրոնանում է պարենային անվտանգության, կլիմայի, առողջության, անհավասարության և սեռական ու վերարտադրողական իրավունքների վրա:
Լյուքսեմբուրգ՝ 0,99%
Փոքրիկ Լյուքսեմբուրգն ունի ընդամենը 659,000 բնակչություն, սակայն այն աշխարհի երկրորդ ամենաառատաձեռն երկիրն է ՀՆԱ-ից տոկոսի համաձայն:
Ինչ վերաբերում է արտաքին օգնությանը, ապա այն կազմում է համախառն ազգային եկամտի 0,99%-ը։ Սա համարժեք է 580 միլիոն ԱՄՆ դոլարին։
Շվեդիա՝ 0,93%
2023 թվականին Շվեդիան ծախսել է իր ընդհանուր եկամտի 0,93%-ը կամ 5,62 մլրդ. ԱՄՆ դոլար։ Հիմնական օգնությունն ուղղվել է ուկրաինացի փախստականներին։
Գերմանիա՝ 0,82%
Գերմանիան արտաքին օգնության վրա ծախսում է մոտ 37,9 միլիարդ դոլար։ Այս ցուցանիշին երկիրն առաջին անգամ հասել է 2016թ.-ին:
Դանիա՝ 0,73%
Դանիան իր համախառն եկամտի 0,73%-ը ծախսում է արտաքին օգնության վրա, որը համարժեք է 3,06 մլրդ ԱՄՆ դոլարին։ Օտարերկրյա օգնության մեծ մասն ուղղվում է Աֆրիկայի աղքատ երկրներին, թեև երկիրը ստեղծել է նաև Ուկրաինայի օգնության հիմնադրամ:
Իռլանդիա՝ 0,67%
2023 թվականին Իռլանդիան տրամադրել է 2,82 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի արտաքին օգնություն, որը կազմում է իր ընդհանուր եկամտի 0,67%-ը։
Երկիրը հիմնականում օգնում է փախստականներին։
Նիդեռլանդներ՝ 0,66%
Վերջին տասնամյակում Նիդեռլանդները կրճատել է արտաքին օգնության իր մասնաբաժինը: Այնուամենայնիվ, այդ թիվը դեռ տպավորիչ է և կազմում է 7,36 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Ակնկալվում է, որ երկիրը կշարունակի տարեկան մինչև 8 միլիարդ դոլարի օգնություն տրամադրել:
Թուրքիա՝ 0.62%
Թուրքիան իր եկամտի 0,62%-ը, որը համարժեք է 6,84 մլրդ ԱՄՆ դոլարին, ծախսել է այլ երկրների վրա։
Ջանքերի մեծ մասը ուղղված է Աֆրիկային:
Շվեյցարիա՝ 0,6%
Շվեյցարիան արտաքին օգնության վրա ծախսում է իր ընդհանուր եկամտի 0,6%-ը, որը կազմում է մոտ 5,22 մլրդ. ԱՄՆ դոլար։ 2023 թվականին ապաստան հայցողների համար ներքին ծախսերը կազմել են երկրի բյուջեի մոտավորապես 28%-ը:
Մեծ Բրիտանիա՝ 0.58%
Համավարակի ծանր տնտեսական ազդեցության հետևանքով Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը 0,58%-ով կրճատել է արտաքին օգնությունը մինչև 2027-29 թթ.-ը: Սակայն 2023 թվականին Լոնդոնի օգնությունը, այնուամենայնիվ, գերազանցել է սահմանաչափը և կազմել 19,07 միլիարդ դոլար։
Բրիտանական օգնություն ստացողների եռյակում են Ուկրաինան, Եթովպիան և Աֆղանստանը։