Անցյալ տարի աշխարհում ռեկորդային թվով լրագրողներ են սպանվել։ Այս մասին չորեքշաբթի հայտնել է Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն (CPJ)՝ հավելելով, որ մահերի գրեթե 70%-ի համար պատասխանատու է Իսրայելը։
Առնվազն 124 լրագրող 18 երկրում մահացել է 2024 թվականին՝ լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատողների համար ամենամահացու տարին այն պահից ի վեր, երբ հանձնաժողովը սկսեց գրանցել այդ թվերը ավելի քան երեք տասնամյակ առաջ, ասվում է CPJ-ի հայտարարության մեջ:
CPJ-ն ասել է, որ Իսրայելի և Գազայի միջև պատերազմը բերել է 85 լրագրողի մահվան՝ իսրայելական ուժերի կողմից և մեղադրել է Իսրայելին միջադեպերի հետաքննությանը խոչընդոտելու, լրագրողների վրա պատասխանատվությունը բարդելու և մարդկանց սպանությունների համար պատասխանատվության ենթարկելու իր պարտականությունն անտեսելու մեջ:
Իսրայելական բանակն, իր հերթին, հայտարարել է, որ իրեն անբավարար տեղեկատվություն է տրվել ենթադրյալ միջադեպերի մասին և, հետևաբար, չի կարող ստուգել դրանք՝ հավելելով, որ ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր օպերատիվ միջոցները՝ լրագրողների և քաղաքացիական անձանց վնասը սահմանափակելու համար:
Ըստ CPJ-ի՝ 2024 թվականին սպանված լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատողների թիվը վերջին տարիներին կտրուկ աճել է՝ 2023 թվականին սպանվել է 102 մարդ, իսկ 2022 թվականին՝ 69։ Զոհերի նախորդ ռեկորդը գրանցվել է 2007 թվականին, երբ զոհվել է 113 լրագրող, որոնցից գրեթե կեսը Իրաքում պատերազմի հետևանքով, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով կազմակերպության զեկույցը։