Վերջին մի քանի տարիներին Ախալքալաքի մունիցիպալ բյուջեն սրընթաց աճում է։ Տեղական իշխանություններն այս աճը բացատրում են նրանով, որ իրենք բյուջեն արդյունավետ են կատարում։ Jnews-ը վերանայել և վերլուծել է Ախալքալաքի բյուջեի աճը վերջին 10 տարիների ընթացքում և համեմատել այն Վրաստանի երկու այլ մունիցիպալիտետների բյուջեների հետ՝ հասկանալու այս աճի միտումներն ու բնութագրերը:
Վերջին տասը տարիների ընթացքում Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի բյուջեն 7 660 900 լարիից դարձել է 29 360 000 լարի։ Նշենք, որ այս գումարը չի ներառում լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ, որոնք պետությունը կարող է ուղղել տարբեր պետական միջոցների միջոցով կամ որպես նպատակային փոխանցումներ կոնկրետ ծրագրերի կամ ծախսերի համար։ Ախալքալաքի քաղաքապետարանի ֆինանսական վարչությունը կանխատեսում է, որ այս տարի նման եկամուտների շնորհիվ Ախալքալաքի բյուջեն կգերազանցի 50 մլն լարին, ինչը տեղական չափանիշներով հսկայական գումար է։ Ընդամենը մի քանի տարի առաջ նման բյուջեի մասին կարելի էր միայն երազել, սակայն Վրաստանի չափանիշներով նույնիսկ փոքր բյուջեն նախկինում չէր կարող ամբողջությամբ յուրացնել, ինչի արդյունքում այն չէր կարող աճել։
Հարկ է նշել, որ Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի բյուջեում կտրուկ ցատկ է նկատվում 2022 թվականից, այդ ժամանակ առաջին անգամ բյուջեն գերազանցել է 10 միլիոն լարին (2022 թվականին այն կազմել է 10,700,000 լարի)։ Քիչ-քիչ աճելով՝ 2025 թվականին այն հասել է 29 360 000 լարիի։ Տեղական իշխանություններն այս աճը բացատրում են բյուջետային միջոցների լիարժեք զարգացմամբ, ինչը մեկնարկ տվեց պետության կողմից ավելի մեծ ֆինանսական աջակցությանը։ Սակայն 2022 թվականին բյուջեի նման զգալի աճ նկատվում է նաև Վրաստանի այլ մունիցիպալիտետներում։
Ըստ տեղական ինքնակառավարման փորձագետ Դավիթ Լոսաբերիձեի, «բյուջեի անատոմիան» հասկանալու համար անհրաժեշտ է ուսումնասիրել դրա եկամտային կողմը, այն է՝ քանի տոկոս է կազմում տրանսֆերտը։ 2019 թվականից ի վեր համահարթեցման տրանսֆերտի հայեցակարգ չկա, բայց այս հավասարեցնող դերը կատարվում է մունիցիպալիտետի բյուջե ԱԱՀ-ի տեսքով մուտքերով:
«Առաջին՝ Վրաստանում գործնականում չեն մնացել ինքնաբավ մունիցիպալիտետներ, որոնք տրանսֆերտների կարիք չունենան։ 90-ականների վերջից՝ ընտրություններից հետո, որպես կանոն, կրճատվում է այն մունիցիպալիտետների բյուջեն, որոնք օգտագործվել են ընտրությունների ժամանակ։ Այնուհետև այն մնում է այս մակարդակում մինչև հաջորդ ընտրություններ: Բյուջեն ավելանում է համահարթեցման տրանսֆերտ/ԱԱՀ-ի հաշվին»,- ասում է Դավիթ Լոսաբերիձեն։
10 տարի։ Հեղինակ՝ Քրիստինե Մարաբյան
Ախալքալաքի մունիցիպալիտետը բարդ, լեռնային շրջան է, որտեղ բնակչության ճնշող մեծամասնությունը էթնիկ հայերն են։ Մունիցիպալիտետը ներառում է մեկ քաղաք և 64 գյուղ, իսկ բնակչությունը, ըստ 2014 թվականի մարդահամարի, կազմում է 64 900 մարդ։ Համեմատության համար Jnews-ն ընտրել է Վրաստանի ևս երկու մունիցիպալիտետ՝ Մառնեուլին և Թելավին։
Այս մունիցիպալիտետների ընտրության տրամաբանությունը հետևյալն է: Մառնեուլիի մունիցիպալիտետը, ինչպես և Ախալքալաքը, բնակեցված է էթնիկ փոքրամասնություններով (այն հիմնականում բնակեցված է ադրբեջանցիներով): Մունիցիպալիտետը ներառում է մեկ քաղաք, մեկ ավան և 72 գյուղ, իսկ բնակչությունը, 2014 թվականի մարդահամարի տվյալներով, կազմում է 130 600 մարդ։ Մունիցիպալիտետը թե՛ բնակավայրերի քանակով, թե՛ բնակչությամբ ավելի մեծ է, քան Ախալքալաքը։ Թելավիի մունիցիպալիտետը, ինչպես և Ախալքալաքը, գյուղատնտեսական շրջան է։ Բաղկացած է մեկ քաղաքից և 28 գյուղից, իսկ բնակչությունը, 2014 թվականի մարդահամարի տվյալներով, կազմում է 55 113 մարդ։ Այս մունիցիպալիտետը թե՛ բնակավայրերով, թե՛ բնակչությամբ փոքր է Ախալքալաքից։
Տասը տարվա ընթացքում Ախալքալաքի մունիցիպալիտետը պետությունից ստացել է 41 025 900 լարի (ԱԱՀ/համահարթեցման տրանսֆերտ): Ախալքալաքի մունիցիպալիտետին հատկացված ամենամեծ տրանսֆերտային գումարը կազմել է 15 000 000 լարի 2025 թ.-ին:
Նույն ժամանակահատվածում Մառնեուլիի մունիցիպալիտետը ստացել է 198 367 100 լարի, իսկ 2025 թվականին տրանսֆերտային գումարը կազմել է 45 493 100 լարի։
Թելավիի մունիցիպալիտետը տասը տարում ստացել է 186 031 720 լարի, իսկ 2025 թվականին տրանսֆերտային գումարը կազմել է 28 836 300 լարի։
Հարկ է նշել, որ բոլոր երեք մունիցիպալիտետների բյուջեների կտրուկ աճը սկսվել է 2022թ.-ին: Սակայն մյուս երկու մունիցիպալիտետների համեմատությամբ Ախալքալաքի մունիցիպալիտետն ունի ամենափոքր բյուջեն և ԱԱՀ-ն։
Ըստ ինքնակառավարման գծով փորձագետի՝ խնդրի արմատը պետության խտրական մոտեցման մեջ է:
«Հավասարեցման սկզբունքը, ահա թե ինչումն է հիմնական խնդիրը։ Մունիցիպալիտետները կարող են լինել նույն չափի, բայց տարբեր եկամուտներ ունենալ՝ մեկը 100 միլիոն լարի, մյուսը՝ 10 միլիոն։ Արդյունքում առաջին մունիցիպալիտետը ստանում է հավելյալ 50 մլն, իսկ երկրորդը՝ ընդամենը 5 մլն։ Այսպիսով, հարուստ մունիցիպալիտետները էլ ավելի են հարստանում, իսկ աղքատները չեն կարող նույնիսկ նվազագույն մակարդակի հասնել։ 1990-ականների վերջին այս հարցը քննարկվել էր, և միջազգային փորձագետները խորհուրդ էին տվել հստակեցնել միջոցների բաշխման բանաձևը։ Այնուամենայնիվ, գործնականում ես գիտեմ, թե ինչպես է դա տեղի ունենում: Սա օրենքի կամ հաշվարկի հարց չէ՝ Ֆինանսների նախարարությունը պարզապես նույն ֆայլում փոխում է թվերը։ Օրինակ, եթե մունիցիպալիտետին հասնում է 20 մլն լարի, բայց նա քաղաքականապես լոյալ է կառավարությանը, ապա նախարարը գումարը պարզապես բազմապատկում է 2-ով, և արդյունքում մունիցիպալիտետը ստանում է 40 մլն։ Իսկ մեկ ուրիշին, ում հասնում է 10 միլիոն, գործակիցը իջեցվում է մինչև 0.1, և այն ստանում է ընդամենը 1 միլիոն լարի»,- բացատրում է Դավիթ Լոսաբերիձեն։
Մունիցիպալ բյուջեները չեն կարող իրենց սեփական եկամուտներով գոյատևել, քանի որ այդ սեփական եկամուտները խիստ սահմանափակ են: Ուստի կենտրոնական բյուջեից սուբսիդավորման սկզբունքը տասնամյակների ընթացքում փոխվել է։
«ԱԱՀ-ն համազգային հարկ է: Օրինակ, եթե կովն արածում է Ախալքալաքում, այն կթում են Բորժոմիում, պանիրն արտադրում են Բաթումում, իսկ վաճառում են Թելավիում, այս դեպքում ո՞ւմ է պատկանում ԱԱՀ-ն՝ թելավցիներին, բաթումցիներին, թե՞ ախալքալաքցիներին։ Ինչ վերաբերում է եկամտահարկին, ապա իրավիճակն ավելի պարզ է՝ եթե Ախալքալաքում գործարան կամ ձեռնարկություն է գործում, եկամտի մի մասը մնում է մունիցիպալիտետում, մի մասն էլ գնում է կենտրոն։ Սակայն այս մեխանիզմը վերացվել է, քանի որ դժվար էր կառավարել։ Եթե մունիցիպալիտետներն ավելի շատ անկախ եկամուտ ստանային, նրանց բյուջեները կդառնան ավելի անկախ, բայց ոչ Շևարդնաձեն, ոչ Սաակաշվիլին, ոչ Իվանիշվիլին չէին ցանկանում դա թույլ տալ։ Սա ոչ ոք չի ուզում, թեև մունիցիպալիտետների քաղաքապետերն իշխանության թևարկյալներն են, սակայն նրանց, միևնույն է, չեն վստահում»,- եզրափակում է փորձագետը։
Չնայած բյուջեի աճին, Ախալքալաքը կրկին բախվում է տարրական ենթակառուցվածքի և սոցիալական ծառայությունների բացակայության խնդրին: