Չինաստանից ավտոմեքենաների ներմուծումը տարեկան կտրվածքով աճել է 68%-ով՝ հասնելով պատմական առավելագույնին։ Ըստ «Սաքստատ»-ի՝ անցյալ տարի Վրաստան է ներկրվել 2974 միավոր (39,557 մլն ԱՄՆ դոլար) չինական ավտոմեքենա, իսկ 2023 թվականին՝ 1769 միավոր (22,221 մլն ԱՄՆ դոլար):
Համեմատության համար նշենք, որ 2022 թվականին երկիրը Չինաստանից գնել է 1439 մեքենա (13,689 միլիոն դոլար արժողությամբ), 2021 թվականին՝ 1214 (2,648 միլիոն դոլար արժողությամբ), 2020 թվականին՝ 561 (2,406 միլիոն դոլար արժողությամբ) մեքենա և այլն։
Վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ 2024 թվականին, 2023 թվականի համեմատ, չինական մեքենաների գինն ընդհանուր առմամբ աճել է։
Մասնավորապես, չինական մեկ մեքենայի միջին գինը 2024 թվականին կազմել է մոտ 13,3 հազար ԱՄՆ դոլար՝ 2023 թվականի 12,6 հազար ԱՄՆ դոլարի համեմատ։
Այնուամենայնիվ, եթե դրանք համեմատեք ըստ առանձին ամիսների, դրանց արժեքը փոքր-ինչ նվազել է: 2024 թվականի դեկտեմբերին դրա միջին գինը կազմել է մոտ 10,8 հազար դոլար, իսկ 2023 թվականի դեկտեմբերին՝ 10,6 հազար դոլար։
Բացի այդ, 2024 թվականի նոյեմբերին մեկ ավտոմեքենան արժեցել է միջինը 7 հազար ԱՄՆ դոլար, հոկտեմբերին՝ 12,3 հազար ԱՄՆ դոլար, սեպտեմբերին՝ 11,2 հազար ԱՄՆ դոլար, օգոստոսին՝ 15 հազար ԱՄՆ դոլար և այլն։
(Ծանոթագրություն. Գինը հաշվարկվում է՝ օգտագործելով միջին արժեքները, հետևաբար, կախված մակնիշից, մոդելից և արտադրության տարուց, արժեքը կարող է ավելի բարձր կամ ցածր լինել)։
Հարկ է նշել նաև, որ 2024 թվականին Վրաստան է ներկրվել ընդհանուր առմամբ 207 589 ավտոմեքենա (3,464 մլրդ ԱՄՆ դոլար), որից ներմուծման 1,5%-ը եղել է Չինաստանինը։ Մինչդեռ 2023 թվականին այս ցուցանիշը կազմում էր 0,8%։