2025 թվականից Եվրոպա մեկնողների, այդ թվում՝ Վրաստանի քաղաքացիների սահմանը հատելու կանոնները կփոխվեն։
Մասնավորապես, գարնանից Եվրամիություն առանց վիզայի մուտքի իրավունք ունեցող ավելի քան 60 երկրների մինչև 1,4 միլիարդ քաղաքացիներ կկարողանան թույլտվություն ստանալ Շենգենյան գոտու 27 երկրներ, ինչպես նաև Բուլղարիա մեկնելու համար։ Ռումինիա և Կիպրոս՝ այսպես կոչված «ժամանման վիզայով»։ ETIAS-ը անհրաժեշտ կլինի:
ETIAS-ը Եվրոպական ճանապարհորդական տեղեկատվության և թույլտվության համակարգ է, նույնն է, ինչ առցանց իրավազորումը: ETIAS-ի վավեր թույլտվությունը թույլ է տալիս 180 օրվա ընթացքում մնալ 30 եվրոպական երկրներում մինչև 90 օր:
Ինչպես հայտնի է, թույլտվության համար հնարավոր կլինի դիմում ներկայացնել ETIAS-ի պաշտոնական կայքում:
ETIAS-ի համար դիմում ներկայացնելու նպատակով ձեզ հարկավոր է՝ անձնագիր 3 ամսից ավելի գործողության ժամկետով, Էլ. փոստի հասցե, առցանց ձևի լրացում, 7 եվրոյի չափով տուրքի վճարում։
Հարկ է նշել, որ մինչև 18 տարեկան և 70 տարեկանից բարձր դիմողների համար դիմում ներկայացնելն անվճար է։
Եվրոպա մեկնելու թույլտվության վավերականության ժամկետը 3 տարի է։ Եթե ձեր անձնագրի ժամկետը լրանում է մինչև ձեր ETIAS-ի ժամկետի ավարտը, ապա կարևոր է կրկին անգամ դիմել: Դիմումների մեծ մասը մշակվում է մի քանի րոպեի ընթացքում: Եթե թույլտվություն ստանալու համար գործընթացի ընթացքում լրացուցիչ փաստաթղթեր են պահանջվում, ապա վերանայման գործընթացը կտևի մինչև 14 օր, իսկ հարցազրույցի հրավիրման դեպքում՝ մինչև 30 օր: Հետևաբար, լավ կլինի թույլտվության համար դիմել ձեր ծրագրած ճանապարհորդության շրջանից մի քանի շաբաթ առաջ:
Հատկանշական է, որ Եվրոպան առաջինը չէ, որ առանց վիզայի երկրների քաղաքացիների ճանապարհորդության համար թույլտվություններ է սահմանում։ Ճանապարհորդության թույլտվության նման պահանջներ կան նաև Միացյալ Նահանգներում, Կանադայում և Ավստրալիայում: