Ցավոք, մարդկանց մի փոքր խումբ ատելության խոսքի և հայհոյանքների միջոցով ճնշում է գործադրում իմ և գրասենյակի աշխատակիցների վրա, և ես նրանց ասել եմ, որ նման բան չի ստացվի,- այս մասին ասել է ժողովրդական պաշտպան Լևան Իոսելիանին՝ Վրաստանի Առաջին ալիքի «Հրատապ թեմա՝ Մակա Ցինցաձեի հետ» հաղորդմանը հյուրընկալվելիս։
«Ես վաղուց սովոր եմ նման բաներին, և դա չի ազդում իմ տրամադրության կամ դիրքորոշման վրա: Հետևաբար, դա անիմաստ է, և նրանք միայն իրենց ավելի շատ վնաս կտան։ Նրանք ավելի շատ են ներկայանում հասարակությանն այս հայհոյանքով և ատելության լեզվով, քան ինձանից ինչ-որ բան է պակասում: Ինձանից ոչինչ չի պակասում»,- ասել է Իոսելիանին։
Ինչպես նշել է Իոսելիանին, չնայած դրան, ինքը պատրաստ է շփվել բոլորի հետ, բոլորի ժողովրդական պաշտպանն է, և եթե որևէ խնդիր ունենան, պատրաստ է լսել բոլորին։
Լևան Իոսելիանին ի պատասխան լրագրող Մզիա Ամաղլոբելիի առողջական վիճակի մասին հարցին, ում նա այցելել է քրեակատարողական հիմնարկում, որտեղ նա գտնվում է և հացադուլ է անում ձերբակալությունից հետո, Լևան Իոսելիանին ասել է, որ չի կարող քննարկել նրա առողջական վիճակը, քանի որ սա անձնական տեղեկատվություն է:
«Միակ բանը, որ կարող եմ ասել, այն է, որ երբ այցելեցի ու զրուցեցի, նա նորմալ էր, ինձ հետ նորմալ խոսեց, և երկխոսությունը նորմալ պայմաններում ընթացավ բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք հետաքրքիր էին ինձ և իրեն։ Ես մտա նրա խուց։ Տեսա նաև խուցը, այն պայմանները, որոնցում նա գտնվում է։ Այսինքն՝ ես մանրամասնորեն տեսա այս ամենը»,- ասել է Իոսելիանին։
Իոսելիանին նաև նշել է, որ պարտադիր չէ միշտ կիրառել ազատազրկումը՝ խափանման ամենախիստ ձևերից մեկը, և միանգամայն հնարավոր է, որ դա լինի գրավը, երաշխավորությունը կամ այլ ձևեր։
Հարցին, թե ինչ տեղեկատվություն կարող է տրամադրել բողոքի ակցիաների ժամանակ քրեական օրենսդրությամբ ձերբակալված 40 անձանց մասին, Լևան Իոսելիանին ասաց, որ ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակն այցելել է նրանցից 37-ին և տեղեկություն ունի բացարձակապես բոլորի մասին, ինչ պայմաններում են նրանք։
«Օրինակ՝ այսօր դատապարտյալներից մեկի հայտարարություն եղավ, որ սննդի հետ կապված խնդիրներ ունի։ Իմ ներկայացուցիչները գնացել էին, և տեղաբաշխման հետ կապված նրա բոլոր մտահոգությունները փոխանցվեցին իր ներկայացուցչին։ Մենք կապվել ենք քրեակատարողական հիմնարկի հետ և հուսով եմ, որ մոտ օրերս նրա խնդիրները լուծում կստանան»,- ասել է Իոսելիանին։