«Եվրոպական օպերատորները կկորցնեն շուկան, իսկ ուղևորները կկորցնեն ծառայության հասանելիությունը», – ասել է HUB Georgia-ի հիմնադիր Գեորգի Կոդուան՝ մեկնաբանելով Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև առանց վիզայի ճանապարհորդության չեղարկման հնարավորությունը։
Ինչպես նշում է Կոդուան, վրացական շուկայում գործող ավիաընկերությունների մեծ մասը արտասահմանյան է, ուստի արտասահմանյան ընկերությունները դժվարությունների կհանդիպեն իրենց աշխատանքում։
«Թուրքական ավիաուղիները», «Վիզէարը» և այլ ավիաընկերություններ ագրեսիվ կերպով մտան շուկա, վրացական շուկայի ավելի քան 90%-ը կազմում են արտասահմանյան ավիաընկերությունները: Վրացական ավիաընկերություններն ավելի քիչ են ներկայացված շուկայում։ Այսօր Թբիլիսիի միջազգային օդանավակայանում գործառնությունների միայն 10%-ն է իրականացվում վրացական օպերատորի կողմից, իսկ մնացածն ամբողջությամբ արտասահմանյան ընկերություններ են։ Նաև, օրինակ, Քութաիսիի օդանավակայանում 100 տոկոսով արտասահմանյան ընկերություններ են, որոնցից ոչ մեկը չի գործում Վրաստանի դրոշի ներքո՝ ներկայացված են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի կամ Եվրոպայի դրոշի ներքո։
Մենք ամբողջությամբ կորցրել ենք վերահսկողությունը Քութայիսիի օդանավակայանի նկատմամբ: Մենք Քութաիսիի օդանավակայանի գլխավոր օպերատորներից էինք, այսօր այստեղ թռիչքներ չունենք։ Քութաիսիի օդանավակայանում մենք ակտիվներ չունենք, և ամբողջ եկամուտմերը դուրս են գալիս երկրից։
Եթե ինչ-որ ռիսկեր առաջանան (վիզաների ազատականացման վերանայման արդյունքում), ապա այդ ռիսկերը կլինեն արտասահմանյան ընկերությունների համար՝ եվրոպական օպերատորները կկորցնեն շուկան, իսկ ուղևորները կկորցնեն ծառայության հասանելիությունը»,- ասել է Գիորգի Կոդուան։
Հիշեցնենք, որ Եվրահանձնաժողովի դեկտեմբերի 7-ին հրապարակված զեկույցում նշվում է, որ քննարկումներ են ընթանում Վրաստանում որոշ կատեգորիաների անձանց համար վիզային ռեժիմի կասեցման մեխանիզմի հնարավոր գործարկման շուրջ։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ «վիզաների ազատականացման բոլոր չափանիշները պահպանելու և կասեցման մեխանիզմի հնարավոր ակտիվացումից խուսափելու համար Վրաստանը պետք է լրացուցիչ հրատապ միջոցներ ձեռնարկի Եվրահանձնաժողովի առաջարկությունների իրականացման համար»։