Կառավարության որոշմամբ՝ հողերի համակարգային գրանցումը կշարունակվի մինչև 2026թ.: Արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ ծրագրի շրջանակներում արդեն չափագրվել է մեկուկես միլիոն հողատարածք, և ավելի քան մեկ միլիոն մարդ անհատույց սեփականատեր է դարձել։ Bpn.ge-ն զրուցել է «OK & CG»-ի հիմնադրի հետ «Ինքնակամ գրաված հողերի» գրանցման մասին, այն տարածքների, որոնց առնչությամբ արխիվներում փաստաթղթեր չկան։
Նշված որոշումը պարունակում է «ինքնակամ գրաված հողեր» գրառում, որը, ըստ փաստաբանի, նորություն չէ, թեև թույլ է տալիս որոշակի մանևր։ Մասնավորապես, ինչպես bpn.ge-ին նշում է «OK & CG»-ի հիմնադիր Օթար Կաճկաճիշվիլին, մեծ է հավանականությունը, որ առանձին մարդիկ ձեռք կսեղմեն միմյանց և կհաստատեն պետական հողերի սեփականությունը, հետևաբար սեփականատերերը կդառնան անազնիվ։
«Ընդհանուր առմամբ, այս նախագիծը, եթե օրինականացվեն երկրի բոլոր հողակտորները, ինքնին շատ լավն է։ Անհրաժեշտ է, որ մասնավոր սեփականությունը ժամանակին ներառվի գրանցման շրջանակներում, ինչը նշանակում է, որ մասնավոր սեփականությունը, որը պահվում է արխիվում, և սեփականատերերը չեն կարողանում գրանցել նույնիսկ գրանցման շրջանակներում ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառով։ Նախագիծը դա անում է անվճար:
Ինչ վերաբերում է նախագծի ընթացքին, ապա կարծում եմ, որ այն կարող էր ավելի արագ ավարտվել, ինչի մասին են վկայում Արդարադատության նախարարության կողմից տրված ժամկետները և դրանց հաշվարկները։ Բանն այն է, որ ոչ բոլոր շրջաններն են ավարտել։ Սակայն նախագծի առանձնահատկությունն այն է, որ գրանցումը կապված է կողմերի կամարտահայտության հետ, և գույքը վիճարկման ենթակա չէ։ Եթե գրանցողը նման խնդիր ունենա, ապա նման գործերի գրանցումը կկասեցվի։ Նրանք կարող են վիճել սահմանների կամ ունեցվածքի շուրջ, և հաճախ գույքի շուրջ վեճեր են լինում նույնիսկ ընտանիքներում: Ուստի գրանցման հետ կապված ձգձգումներ կարող են լինել և դա նույնպես պատճառ է։
Նաև, ցավոք, հաճախ են լինում դեպքեր, երբ որոշակի հողերի պետական գրանցում չկա, և սեփականատերերը չեն գտնում որևէ փաստաթուղթ, կան մունիցիպալիտետներ, որտեղ այրվել են արխիվները, կամ ժամանակին պաշտոնյաները հանցավոր ճանապարհով ոչնչացրել և յուրացրել են հողերը, ուստի հաստատման վկայական չի ստացվել: Հաճախ սա ևս խոչընդոտ է ստեղծում։
Ինչ վերաբերում է հողերի ինքնակամ գրավման փաստին, ապա դա բնականաբար մանիպուլյացիայի հնարավորություն է տալիս։ Այնուամենայնիվ, այս ռեկորդն արդեն այստեղ կար։ Կան սահմանված ժամկետներ, որի ընթացքում հողը պետք է զբաղեցված լինի մինչև այն գրանցվի, նաև պետք է լինեն մարդիկ, ովքեր դա կհաստատեն: Թեև, այս իրավունքը հիմա զանգվածաբար օգտագործվում է շատ տեղերում, բայց ես տեղեկություն չունեմ, թե որքան տարածված է այս գրառմամբ չարաշահումը։ Պարզապես նման արագ տեմպերով շատ մեծ է հավանականությունը, որ առանձին մարդիկ իրար ձեռք կսեղմեն, կհաստատեն միմյանց սեփականությունը պետական հողերի նկատմամբ, և այդ անշարժ գույքը կփոխանցվի նրանց»,- ասում է Օթար Կաճկաճիշվիլին։